Paprikové gazpacho

Léto teprve začíná a už teď se teploty vyšplhaly přes třicítku. V přímořských státech to není nic neobvyklého, ale naše středozemní poloha k nám v takových parných dnech není moc vlídná. Neznám nikoho, kdo by si v horkém dni pochutnal na klasické české kuchyni. Tedy možná by si pochutnal, ale takové vepřo- knedlo- zelo by trávil ještě o víkendu. Proto je lepší hledat inspiraci u našich jižních přátel a připravit si jídlo, které je lehké a osvěžující, třeba gazpacho, to patří k oblíbeným letním polévkám a nejen ve Španělsku. Základem klasického gazpacha jsou pěkně zralá rajčata, paprika, salátová okurka, cibule, česnek, čerstvé bylinky, olivový olej a chilli. Další ingredience lze přidávat dle vlastní chuti, polévku lze také zahustit chlebem. Tentokrát jsem základní recept trochu obešla a připravila polévku pouze z paprik. Pro takovou polévku se hodí pěkně masité oranžové, žluté a červené papriky, které jsou na rozdíl od těch našich zelených příjemně sladké. Navíc  paprika má větší množství vitaminu C než citron. Samozřejmě ani v případě paprikové studené polévky nesmíme zapomenout na cibuli, česnek a hlavně chilli nebo kajenský pepř. Proč? V horkém dni dokáže pálivé koření zázraky! Ono nás chvíli sice pálí, ale následně se budeme cítit příjemně osvěžení. Tělo se totiž automaticky začne bránit pálivé chuti a ochladí nás hezky zevnitř. Stejný efekt má v tropických dnech i teplý čaj, proto se po šálku horkého mátového čaje cítíte osvěženi více, než po ledovém nápoji. Ten totiž naopak způsobí, že se tělo začne automaticky zahřívat, ale teď zpět k rychlé letní polévce…

Potřebné suroviny pro 3 osoby:

  • 500g směsi oranžových, žlutých a červených paprik
  • 2 malé cibule (nejlépe šalotky)
  • 2 stroužky česneku
  • 4 polévkové lžíce kvalitního olivového oleje
  • 1 polévková lžíce vinného octa z červeného vína
  • 1/2 čajové lžičky kajenského pepře nebo 1/3 čajové lžičky chilli koření
  • trošku soli
  • 30g sýru balkánského typu
  • čerstvé lístky bazalky

Postup přípravy:

Postup přípravy je naprosto jednoduchý, jen potřebujete kvalitní mixer. Papriky omyjeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme na menší kousky. Do mixeru pak kromě paprik dáme i oloupané nakrájené šalotky a stroužky česneku, 3 polévkové lžíce olivového oleje, vinný ocet, kajenský pepř nebo chilli, zlehka osolíme a důkladně rozmixujeme. Vzniklou polévku pak dáme ještě tak na hodinku vychladit do lednice.

Při podávání polévku ještě pokapeme olivovým olejem, doplníme balkánským sýrem nakrájeným na kostičky a ozdobíme čerstvými listy bazalky.

V parných dnech to nepřežeňte se sluníčkem a nezapomínejte na pitný režim,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *