Pečená červená řepa s křenovou zálivkou

Letos byla popeleční středa už 14. února, což znamená, že začalo období předvelikonočního půstu. Počasí je ještě chladné, ale pokud zařadíme do jídelníčku vařenou, dušenou nebo pečenou zeleninu, nejen že dodáme tělu potřebnou vlákninu, čímž pročistíme střeva ale dostaneme do těla potřebnou dávku vitaminů, které v tomto zimním období tělo rozhodně potřebuje. O červené řepě už jsem se párkrát zmiňovala a nedám na ni dopustit! Obsahuje sodík, draslík, ale také vápník, železo, vitamin C, vitaminy řady B a hlavně taky kyselinu listovou. Červenou řepu by měli do jídelníčku zařadit ti, kteří mají problémy s trávením, žaludkem, mají vysoký krevní tlak nebo vysoký LDL cholesterol.

Nejzdravější je určitě čerstvá šťáva z červené řepy, ale v zimě raději používám červenou řepu tepelně upravenou. Vzhledem k tomu, že jsem mezi kuchyňské spotřebiče zařadila nově i remosku, následující recept je právě vhodný na přípravu v remosce. Červená řepa pečená v remosce je nejen šťavnatá a dobře stravitelná, ale příprava je velmi jednoduchá. Přidala jsem pár žampionů, česnek a malý kousek slaniny pro masomily (ovšem je samozřejmě možno použít lžíci přepuštěného másla nebo řepkový olej).

Potřebné suroviny pro 2 osoby:

  • 4 menší bulvy červené řepy
  • 4 stroužky česneku
  • 4 žampiony nakrájené na plátky
  • 1 plátek slaniny nakrájený na menší kousky
  • velká špetka oregana
  • sůl
  • voda

Postup přípravy:

Červenou řepu důkladně omyjeme, oloupeme a poté nakrájíme na cca 5 – 7 mm hrubé plátky a prokládáme v míse remosky na plátky nakrájeným česnekem, a žampiony. Jednotlivé vrstvy ještě zlehka osolíme, posypeme oreganem a na závěr podlijeme vodou. Nyní už stačí jen podlít sklenicí vody a trpělivě průběžně polévat vzniklou šťávou a občas obracet jednotlivá kolečka řepy. Jakmile se šťáva vydusí, ještě chvíli řepu v remosce pečeme. Celková doba přípravy je přibližně 45 minut, aby byla červená řepa nejen měkká, ale také krapet opečená. Při podávání doplníme pečenou řepu směsí listových salátů a křenovou zálivkou.

Příprava jednoduché křenová zálivky:

V hrnečku nebo misce smícháme 1 bílý jogurt (Klasik) s 1 vrchovatou lžící nastrouhaného křenu (pokud nemáte čerstvý, použijte klidně naložený křen, ale pak už vynechejte další ingredience), šťávou z ½ citronu, malou špetičku soli a můžeme přidat lžičku medu nebo agávového sirupu. Důkladně zamícháme a hotovo!

Dobrou chuť a bájo start do nového pracovního týdne,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu 

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *