O mně

Všechno má svůj čas. Taky u mě probíhal život podle klasického scénáře, jako u kohokoli z vás. Bylo mi jednadvacet let, když jsem opustila relativně pohodlné bydlení u rodičů a našla si svůj první podnájem. Do té doby jsem NEVAŘILA. Proč taky? Moje maminka byla skvělá kuchařka a ke sporáku mě nepustila. Prý si toho jednou „užiju dost“! Tak jsem si užívala nabyté svobody. Obložené chlebíčky, majonézové saláty, občas nějaká prima večeře v restauraci a hlavně večírky, diskotéky… Úžasný pocit dospělosti. Pak nastal zlomový okamžik, kdy do mého života vstoupil ON! Můj vysněný, věčně hladový, maminčinou kuchyní rozmlsaný MUŽ.
Podle známého rčení: „Láska prochází žaludkem”, jsem se vrhla do přípravy jídel, kterými bych ho zaujala natolik, aby žádná jiná v konkurenci neobstála! Nějaké ověřené kuchařky a zdravé suroviny, to jsem v té době příliš neřešila. Vystačila jsem si s chuťovými zážitky, které jsem si pamatovala z maminčiných jídel. Mé chuťové pohárky mi většinou napověděly, která koření a ingredience pro přípravu jídel použít. To má člověk nejspíš v genech.
Pak přišlo dítě. To byl okamžik, kdy jsem začala vařit zdravěji, abych kladně ovlivnila jeho vývoj. Jenomže manžel stále požadoval své oblíbené vepřo-knedlo-zelo, uzené kolínko a podobné lahůdky. Tak jsem prostě vařila nadvakrát, pro dospělé a pro dítě.

Nejdůležitější zlomový okamžik v mém životě nastal, když jsem začala mít vážné zdravotní problémy způsobené jak stresem, tak nevhodným jídlem. Nastalo tvrdé období detoxikace s přechodem na zdravou stravu. Nové chuťové zážitky, příliv neskutečné pozitivní energie a hlavně zkušenost, že změna stravy ovlivní nejen tělo, ale i duši! A pak už to přicházelo postupně jedno po druhém. Začala jsem se intenzivně zajímat o gastronomii, vyučila jsem se kuchařkou a začala jsem se víc a více věnovat samotné výživě, až jsem se dopracovala k výživovému poradenství. Co jsem zjistila po 20 letech, kdy se zajímám o vliv stravy na fyzickou a psychickou kondici lidí?

Ano, FUNGUJE TO! Naše strava nás ovlivňuje, ať už pozitivně nebo negativně, a to nejen po fyzické stránce! Strava má přímý vliv na naše zdraví, ale dokonce i na úspěšnost v našem životě. V době, kdy jsme mladí a relativně zdraví, totiž to co jíme, moc neřešíme. Jsou přece důležitější věci! Dosáhnout potřebného vzdělání, najít si vhodného partnera, uskutečnit své sny a střední věk je někde v nekonečnu. Denně narážíme na nerudné důchodce, kteří vzdychají, jsou podráždění, unavení a pro nás jednoduše NEPOCHOPITELNĚ STAŘÍ, ale nebude to trvat dlouho a staneme se jedněmi z nich!

Čas neúprosně běží, i když to do určité doby nevnímáme. V době studií je pro nás důležité pouze ukojit hlad čímkoli, klidně rohlíkem se salámem. Hlavně že nám zbude dost peněz na cigarety a na nějaké to pivko s kamarády. Pokud máme štěstí, už během studií potkáme toho pravého nebo pravou a koloběh pokračuje. Šetříme, splácíme půjčky, hypotéky a taky vychováváme své potomky. To ovšem s sebou přináší i zodpovědnost, postarat se o jejich zdravý vývoj, přičemž my sami se většinou odbýváme. Nejsme přece tak důležití! Hlavně aby naše děti měli co jíst, získali dostatečné vzdělání a měli zářivější budoucnost, než máme právě my. Takový je prostě život!

Zkuste se na chvíli zastavit a zamyslet se SAMI NAD SEBOU. Jste se svým životem spokojeni? Myslíte, že pro sebe a své zdraví děláte dost? Bojujete s únavou, jste ustavičně ve stresu a trápí vás nadváha nebo nějaké zdravotní problémy? Možná je vhodná chvíle s tím něco udělat, protože všechno má svůj čas. Potřebujete poradit s jídelníčkem nebo třeba pomoci s nadváhou? V tom případě mě kontaktujte a spolu najdeme řešení!

Věřím, že pro vás budou mé stránky vhodnou inspirací nebo tipem na životní změnu.

S láskou vaše Svatava

 

Co nám chybí? Jód a zinek v našem jídelníčku a v receptu Svatavy Zacharové
článek zde

 

Moje návštěva v kuchyni Ženy s.r.o.

https://www.youtube.com/watch?v=wHgeRdyd5Dg

 

Tukutuku.cz

www.tukutuku.cz/lifestyle/jak-se-po-ranu-nakopnout

 

VLASTA 11/2016

vlasta web

 

Kalorické tabulky

Proč na jaře tolik lidí trápí jarní únava a co s tím?