Salát z quinoi

Tento týden byl pro mě časově docela náročný a trochu jsem vás zanedbávala. Je na čase to napravit! Minulý víkend jsem měla v nabídce na Prague Restaurant Day, kromě jiných, také salát z quinoi a červené neloupané čočky. Je poměrně jednoduchý, chutný a navíc bezlepkový. Recept na tento salát vám dnes nabídnu, jako odměnu, za vaši trpělivost.

Potřebné suroviny pro 4 osoby:

  • 1 a 1/2l hrnečku suché bílé quinoi
  • hrneček červené neloupané čočky
  • 2 větší jarní cibulky i s natí nakrájené na kolečka
  • 2 polévkové lžíce olivového oleje
  • ½  čajové lžičky mleté kurkumy
  • 2 polévkové lžíce třtinového cukru
  • 1 až 2 polévkové lžíce šťávy z citronu
  • sůl
  • případně čerstvě mletý černý pepř na dochucení

Postup přípravy quinoi:

1 a ½ hrnečku guinoi nejprve důkladně propláchneme studenou vodou, zalijeme dvěma hrnečky vody, přidáme mletou kurkumu, lehce osolíme a vaříme přibližně 15 – 20 minut. Průběžně zamícháme. Poté sejmeme z plotýnky a quinou necháme pod pokličkou ještě dojít přibližně 5 minut. Že je quinoa připravena pro další použití, poznáme tak, že se kolem každého jednotlivého zrníčka uvolní tenká nitka. Díky kurkumě získá quinoa žlutou barvu a sametovou chuť.

Postup přípravy čočky:

Čočku probereme a před samotným vařením ji necháme namočenou ve vodě aspoň dvě hodiny. Líp a rychleji ji pak uvaříme. Čočku si připravíme na sladkokyselo tak, že smícháme třtinový cukr s citronovou šťávou, lehce osolíme a zalijeme s touto zálivkou čočku spolu s vodou. Hladina vody by měla být tak 3 cm nad samotnou čočkou. Vaříme nejdříve bez pokličky a hlídáme, aby se nám při vaření neodpařilo moc vody. Pokud je třeba, trochu vody během varu přilijeme. Průběžně mícháme. Pokud připravujeme salát pro dospělé osoby, můžeme přidat trochu čerstvě mletého pepře. Jakmile je čočka hotová, necháme ji stranou lehce vychladnout.

Postup přípravy salátu:

Na pánvi orestujeme na dvou lžících olivového oleje dvě větší zelené cibulky i s natí, které jsme si před tím nakrájeli na tenká kolečka, do zlatova. Nyní smícháme lehce vychladlou quinou se sladkokyselou čočkou a přidáme orestovanou cibulku s olejem. Celou směs důkladně promícháme, necháme vychladnout, a následně dochladíme v lednici.

Salát můžeme při podávání dozdobit čerstvou natí petrželky nebo jemně nakrájenou pažitkou. Tento salát je bezlepkový, plný proteinů, minerálů, vitaminu E a má příjemnou oříškovou chuť.

Užijte si víkend a načerpejte do zásoby sluneční energii,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *