Palačinkový dort

Palačinky jsou úžasný vynález! Údajně první palačinku vytvořil španělský kuchař. Dnes jsou palačinky populárním jídlem po celé Střední a Jižní Evropě. Každý národ, i jednotlivý kuchař, dodávají palačinkám své vlastní know-how, takže se můžeme setkat s klasickými palačinkami potřenými džemem nebo marmeládou, se zmrzlinou a kompotovaným nebo čerstvým ovocem,  s tvarohem, makovou náplní, ale také se často setkáváme se slanou verzí palačinek. Jsou plněné špenátem, směsí zeleniny a sýrů, záleží na fantazii kuchařů a kuchařek. Všechny jsou skvělé, protože základ, tvoří báječné a jednoduché suroviny. Liší se pouze jejich vzájemný poměr. Ve Francii jsou známé tenké palačinky nazývané crêpe. Právě jedním z francouzských receptů jsem se dnes nechala inspirovat. Jedná se o palačinkový dort. Neplnila jsem ho karamelizovanými jablky, ale náplní z tofu, místo klasické mouky jsem použila bezlepkovou mouku, místo kravského mléka pak mléko sojové. Výsledek je ale stejně chutný a hlavně dost výživný, co se kalorické hodnoty týká. Po takovém dortíku můžete i skály lámat!

Potřebné suroviny pro přípravu palačinkového těsta:

 • 200 g směsi bezlepkové mouky pro sladké pečení
 • 100 g pohankové mouky
 • 500 ml sojového mléka
 • 4 vejce
 • 100 g rozpuštěného másla
 • sůl
 • cca 4 lžíce řepkového oleje na potírání pánve

Příprava palačinek:

Výše uvedené suroviny velmi pečlivě promícháme, až získají hladkou konzistenci. Následně necháme palačinkové těsto půl hodiny odpočinout. Z těsta připravíme 5 palačinek, pokud samozřejmě použijeme středně velkou pánev.

Suroviny a příprava náplně:

 • 1 sýr tofu
 • 4 lžíce kakaa
 • 1 polévková lžíce třtinového cukru nebo melasy
 • na špičku nože mleté skořice

Tofu s ostatními surovinami velmi důkladně rozmixujeme, až získá příjemnou nutelovou konzistenci. Krém na náplň dortu je připraven. Poslední horní vrstvu mezi palačinkami tvoří pomerančová marmeláda, ale můžeme klidně použít višňovou nebo meruňkovou, záleží na vlastní fantazii.

Příprava dortu:

Teď už je to jednoduché. Na spodní palačinku naneseme vrstvu krému, přiklopíme další palačinkou a opět naneseme vrstvu krému a další palačinkou ji přiklopíme. Takto pokračujeme až ke čtvrté palačince. Na tu naneseme vrstvu marmelády a opět překlopíme, tentokrát poslední, pátou palačinkou. Je dobré na poslední palačinku položit do středu talíř, který má obdobný průměr jako dort samotný, a přebývající okraje palačinek oříznout ostrým nožem, aby se nám pěkně zarovnaly okraje.

Na závěr:

Na pánvi si připravíme karamel, z 3 polévkových lžic třtinového cukru nebo melasy a můžeme dortík polít. Vhodnou alternativou, pokud máme po ruce, je javorový sirup.

Palačinkový dort je samozřejmě nejchutnější teplý, ale je možné jej konzumovat i za studena. Pevně věřím, že vás tento recept aspoň trochu, pohladí na duši.

Vařte s láskou a užívejte si každý den,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *