Masopustní čas je obdobím zabíjaček, maškarních plesů, ale také návštěv a setkávání s přáteli. Právě dnes jsem byla domluvena s přáteli, že dorazí na oběd a já se rozhodla připravit něco netradičního. Vyhrály to zdravě obložené bagely, tedy vlastně minibagely.
Bagel neboli „bejgl“ , je kynuté pečivo ve tvaru nadýchaného prstence, které má poměrně dlouhou historii. Je to původně tradiční židovské pečivo, které se ale ujalo také v Americe Anglii, ovšem své příznivce má i u nás. Proč? Protože je možné ho obložit různými lahůdkami a doplnit tolik oblíbenými dipy. Prostě sytý a rychlý oběd. Samozřejmě, že originální košer bagel musí být vyroben podle přísných pravidel, ale obyčejný chutný bagel si můžete vyrobit doma i vy sami. Můžete si doma upéci i celozrnné nebo žitné bagely, ale vždy je třeba před upečením bagely ještě chvíli povařit ve sladké vodě. Tím totiž získají tu správnou zlatavou křupavou kůrku a hutnou sytou střídu! Bagely můžete před pečením posypat sezamovými semínky nebo mákem, ale není to podmínkou. Já jsem dnes zvolila kombinaci bílé a špaldové mouky a semínka jsem použila černá sezamová. Jsou chuťově o něco pikantnější než klasická bílá a obsahují velké množství železa. Ale teď už k receptu.
Potřebné suroviny na 14 ks minibagelů:
- 1 sáček sušeného droždí
- 4 polévkové lžíce moučkového cukru
- 300g hladké pšeničné mouky
- 150g hladké špaldové mouky
- 2 čajové lžičky mořské soli
- 300 ml teplé vody
- cca 2 polévkové lžíce černého sezamu
- cca 4 polévkové lžíce mléka
Postup přípravy:
V míse si nejdříve připravíme kvásek z droždí, vrchovaté čajové lžičky moučkového cukru a 100 ml teplé vody, který necháme vzejít v teple přibližně 10 minut. Pak už jen přidáme sůl, zbytek vody a postupně vmícháme směs mouky, až nám vznikne těsto, které zpracováváme ručně alespoň 10 minut, aby získalo vláčnou konzistenci (podobně jako chlebové těsto). Těsto necháme v teple kynout celou jednu hodinu. Poté v hrnci přivedeme k varu vodu, ve které rozpustíme necelé 4 polévkové lžíce moučkového cukru a zapneme si troubu na 200 – 220 stupňů Celsia (podle toho jak máme kvalitní troubu). Z těsta vytvarujeme malé bochánky, ty dlaní rozplácneme a následně držadlem vařečky vytvoříme otvor, kterým bagel na držadlo navlékneme a několikrát zatočíme, aby z těsta vznikl hezký věneček. Teď je ta pravá chvíle na to, vhodit bagely do vroucí vody a vařit je celkem 2 minuty s tím, že po minutě je ve vodě otočíme. Bagely by se měly vařit vždy v jedné vrstvě, takže podle velikosti hrnce vaříme najednou tak 4 bagely, aby se nám dobře otáčely. Krátce povařené bagely osušíme, klademe na plech, posypeme černým sezamem a pečeme v troubě přibližně půl hodiny, ale tak po čtvrt hodině pečení je ještě potřeme mlékem. To, že jsou bagely upečené poznáme, když jsou na poklep tuhé a zní dutě.
Po vychladnutí bagely rozřízneme a natřeme tvarohovou pomazánkou nebo obložíme dle chuti. Já je obložila listem salátu, míchanými vajíčky, opečenými proužky šunky, orestovanými žampiony a na kolečka nakrájenými baby rajčátky. Třešničkou na dortu bylo pár chilli vlásků…
Pohodový nedělní večer a úspěšný start do nového pracovního týdne,
vaše Svatava