Nedělní smoothie

Smoothies jsou hitovkou posledních let. Jejich rychlá příprava je skvělá obzvláště pro sovy, které mají problémy s ranním vstáváním, natož pak s přípravou snídaně. Jsem sova, ale taky jsem docela konzervativní, takže mi nějakou dobu trvalo, než jsem se rozhodla jejich účinky vyzkoušet, navíc představa, že si o víkendu nedám k snídani  své oblíbené celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou nebo kozím sýrem mě docela děsila. Nejsem velkým milovníkem sladkého a po obilné kaši sáhnu jen občas, výhradně v chladném období… Nicméně nadešel den D a já si udělala své první zelené smoothie! A výsledek? Měla jsem do hodiny hlad a vrhla jsem se na sytou svačinu v podobě mé oblíbené snídaně, tedy na pečivo s tvarovem. V čem byla chyba? Salát, řapíkatý celer a banán jsou sice skvělé na svačinu, ale obzvláště lidé s krevní skupinou A potřebují sytou snídani s nižším glykemickým indexem, aby ukočírovali svoji hladinu inzulinu. Nelze totiž srovnávat zeleninové šťávy, s kterými mám velmi dobrou zkušenost (kupodivu po nich nemám hlad), se smoothies. Zeleninové šťávy připravené v odšťavovači v sobě mají koncentrovanou energii, kterou tělo ihned využije a nemusí se namáhat s trávením. Smoothies jsou takovým předpřipraveným jídlem, a proto je třeba při jejich výrobě dobře kombinovat zvolené suroviny.

Postupně jsem se dopracovala k několika vydatným snídaňovým nápojům, které mě zasytí na celé tři hodiny a dodají mi dostatek energie pro náročný den. Není mi po nich těžko a nejsem unavená. Ač mají  tyto nápoje poměrně vysokou kalorickou hodnotu, mají taky nízký glykemický index. Husté „nedělní smoothie“ má  pouze ovocný základ a přesto je jedním z mých oblíbených.

Potřebné suroviny na 1 porci:

  • 1/2 mraženého banánu
  • 1 hrst kuliček zeleného hroznového vína (nejlépe bez pecek)
  • 2 lístky čerstvé máty (marocká je chuťově příjemnější)
  • 1 vrchovatá lžíce loupaných slunečnicových semínek
  • 2 kávové lžičky loupaného sezamu
  • 1,5 dcl sojového mléka

Postup přípravy: 

Postup přípravy je naprosto jednoduchý. Do smoothie makeru nebo vysokorychlostního mixéru dáme mražený banán, hroznové víno, lístky máty, loupaná slunečnicová semínka, loupaná sezamová semínka, vše zalijeme sojovým mlékem a rozmixujeme do husté hladké konzistence. Pokud upřednostňujete řidší koktejly, můžete dát více sojového mléka.

Jaké máte se smoothies zkušenosti vy? Jaké kombinace surovin jste vyzkoušeli a které vám nejvíce vyhovují?

Těším se na vaše reakce a přeji pohodovou neděli,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *