Pro Francii jsou typické slané koláče quiche (vyslovujeme kiš), stejně jako pro Itálii pizza. První quiche údajně vytvořil v Nancy jeden pekař už v 16. století a dnes jej najdete v různých podobách v každé francouzské pekárně. Většinou se jedná o mini quiche z listového těsta, které mají Francouzi (nevím, jak to dokážou) nadýchanější, než jak ho známe u nás. Quiche můžeme připravit na různé způsoby, a dát tak průchod své kulinářské kreativitě, a co je úžasné, dají se jíst jak teplé, tak i ve studeném stavu.
Základ je stejný – těsto na korpus koláče, což může být jak křehké těsto, tak těsto listové, a tekutá hmota, většinou složená ze smetany a vajec, kterou pak zalijeme vybrané suroviny. Velmi jednoduché. Abychom se tedy nemuseli namáhat při pátku s výrobou těsta, použijeme chlazené listové těsto, které dnes můžeme zakoupit v kterémkoli supermarketu. Doporučuji koláčovou formu nebo malé plechové formy vyplnit listovým těstem o tloušťce cca 5 mm, následně důkladně propíchat dno vidličkou a dát zapéci do vyhřáté trouby, přibližně na 220 stupňů Celsia, při spodním pečení. Pečení nám zabere tak maximálně 10 minut a čas můžeme využít k přípravě tekuté hmoty a surovin pro náplň.
Potřebné suroviny pro tekutý základ:
2 větší balíčky sýru Lučina nebo žervé
3 čerstvá vejce
1 33% nebo 40% smetana
sýr
Hmotu pro tekutý základ quiche samozřejmě důkladně prošleháme, nejlépe ručně.
Suroviny pro náplň mohou být různé. Výborný je listový špenát, rukola, libeček, bazalka, snítky rozmarýnu, slanina nebo šunka, losos, kuřecí maso (které nám třeba zbylo od oběda), sušená nebo čerstvá rajčata, cibule, dokonce i dýně a na kostičky nakrájený, či nastrouhaný sýr. Záleží jen na naší fantazii a chuťových pohárcích, které ingredience zvolíme pro své dílo. Totéž platí i u použitého koření. Řekněme, že třeba použijeme plátky parmské šunky natrhané na kousky, stejně jako lístky čerstvé bazalky, sušená rajčata, jarní cibulku a na kostičky nakrájený Eidam.
Postup přípravy:
Předpečený korpus slaného koláče vyložíme natrhanými plátky parmské šunky, proužky sušených rajčat, lístky bazalky, přidáme na kostičky nakrájený Eidam a zalijeme připravenou tekutou hmotou. Formu s takto připraveným quichem dáme péci do trouby vyhřáté na 220 stupňů Celsia a pečeme přibližně 35 až 40 minut, samozřejmě za občasného hlídání. V průběhu pečení můžeme teplotu dle potřeby snížit.
To, že je quiche hotov poznáte, že je hmota uvnitř koláče pevná a z trouby se vine nepřekonatelné vůně Francie. Mňam…
Přeji vám spoustu kulinářských nápadů a dobrou chuť,
vaše Svatava