Je podzim, i když tentokrát trochu netypický. Teploty přes den ještě uctívají babí léto a sluníčko je k nám zatím taky ještě vlídné, ale čas nezastavíme. Moje oblíbené roční období, které s sebou přináší nejen medově zbarvené listí ale taky mlhy, plískanice a sychravo se nezadržitelně blíží… Je dobré se na něj připravit, jak konzumací potravin s větším množstvím vitaminu C, tak také zahřívacích pokrmů. Zelí je elixír, nejen to hlávkové, ale hlavně to kysané! Určitě všichni znáte různé recepty na zelné polévky, dušené zelí, zelné saláty, ale já jsem si pro vás dnes připravila naprosto jednoduchý a přitom chutný pokrm z červeného kysaného zelí, cibule a kuřecího masa. Když přidáme trochu cizokrajného koření a doplníme vařeným pšeničným bulgurem, vznikne jídlo exotické chuti i vůně…
Potřebné suroviny pro 3 osoby:
- cca 500g červeného kysaného zelí
- 1 velká žlutá cibule
- 3 kuřecí prsa (lze použít i stehenní řízky, které jsou o něco šťavnatější), vhodná jsou i krůtí prsa
- 3 polévkové lžíce řepkového oleje
- 1/2 čajové lžička thajského kari (směs koření), lze použít i klasickou kari směs, ta není tak pikantní
- 2 polévkové lžíce medu
- ½ hrnečku vody na podlití
- 1 hrneček pšeničného bulguru
Postup přípravy:
Kuřecí prsa nakrájíme na menší plátky, které naklepeme a zlehka osolíme. Cibuli oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka. Do pekáčku pokládáme kuřecí kousky jako spodní vrstvu, na ně naklademe kroužky cibule a poslední vrstvu tvoří kysané červené zelí. V hrnečku vody rozmícháme med a směs thajského kari koření. Vzniklým nálevem zalijeme horní vrstvu v pekáčku a vše ještě pokapeme řepkovým olejem. Dáme péci do trouby vyhřáté na 220 stupňů Celsia. Později teplotu ubereme, podle druhu trouby a pečeme, až se nám voda vydusí a maso je měkké. Pořádně směs promícháme a pečeme při 220 stupních Celsia ještě tak 10 minut, pozor ať se nám směs nepřipálí, vypneme troubu a necháme dojít.
Jako příloha je výborný bulgur, který můžete do směsi v závěru pečení uvařený rovnou vmíchat. Lépe se nám pak spojí chutě. Pokud nevíte jak pšeničný bulgur připravit, návod přikládám níže:
Postup přípravy pšeničného bulguru:
Důkladně (3x) propláchnutý bulgur zalijeme stejným množstvím vody (může být i kapku více) lehce osolíme a vaříme přibližně 15 minut. Poté jej odstavíme a necháme dojít pod pokličkou 5 až 10 minut.
Pokud nemáte doma bulgur, můžete zkusit i klasický kuskus.
Dobrou chuť a klidné podzimní dny,
vaše Svatava