Zimní kroupová polévka s houbami

Jako dítě jsem neměla ráda vesnické zabíjačky, a že se jich každým rokem u různých příbuzných na vesnici sešlo docela dost! Bylo mi těch nebohých vepříků líto. Na co však vzpomínám v dobrém, byly ječmenné kroupy, které se přidávaly do jelit a do tmavé zabijačkové polévky. Už tenkrát pro mě byly větší lahůdkou, než samotné zabijačkové pokrmy! Zůstalo mi to dodnes. Hlavně v zimním období si bez nich neumím představit dobrou polévku. Už v dávné minulosti přece patřily kroupy z ječmene k oblíbené surovině k přípravě vydatných zimních pokrmů. Kroupový kuba, kroupová kaše slazená medem, kroupy s čočkou nebo s fazolemi měly v každé vesnické domácnosti nezastupitelné místo. Nemyslím si, že by naši předkové věděli o obsahu vitamínů B komplexu, biotinu, kyselině listové a významných minerálních látkách, které kroupy obsahují. Určitě nestudovali, kolik mají sacharidů, bílkovin a tuků, ale hospodyně věděly, že z hrstky krup zasytí hned několik hladových krků! Navíc v kombinaci s houbami nebo luštěninami. Dnes už víme o vlivu ječmene na srdečně cévní choroby, střevní a žaludeční problémy. Taky víme, že houby mají pozitivní účinky na naši imunitu. Vyhlášené v tomto směru jsou hlavně houby Shitake, které pocházejí z Asie. Obsahuji totiž důležité beta glukany. Tyto látky v těle aktivují důležité buňky zvané makrofágy, tedy hlavní bojovníky s viry, bakteriemi a toxiny v našem organismu. Navíc houba Shitake, jinak Houževnatec jedlý, má výraznou chuť a svou masitou strukturou vhodně doplní nejen polévky, ale i saláty. Hm…to jsem se zase rozpovídala, že?

Dobrá, tedy jinak. Dnes vám nabídnu recept na pravou zimní kroupovou polévku s houbami. Neslibuji jednoduchou a rychlou přípravu, ale výsledek stojí za námahu.

Potřebné suroviny:

  • dvě hrstky krup (nejlépe přes noc namočených ve vodě)
  • hrst sušených hub (aspoň na 1 hodinu namočených ve vodě) nebo dvě hrstky čerstvých hnědých žampionů
  • 6 sušených hub Shitake (ty nejdříve aspoň 1 hodinu namáčíme ve vodě a následně 10 minut předvaříme ve vodě zvlášť)
  • kousek špeku
  • 5 jarních cibulek
  • 4 stroužky česneku
  • 1 čajová lžička kmínu
  • na špičku nože sušeného zázvoru
  • sůl
  • čerstvě mletý pepř na dochucení
  • nať čerstvé petrželky na dozdobení
  • 3 a ½ až 4 litry vody na uvedené množství krup

Postup přípravy:

Nejdříve osmahneme nadrobno nakrájený špek (můžeme jej nahradit polévkovou lžící řepkového oleje)a krátce orestujeme jarní cibulku nakrájenou s natí na kolečka. Přidáme připravené houby nakrájené na plátky (i Shitake houby), kroupy, česnek nakrájený na tenké plátky, okořeníme (sušeným zázvorem a kmínem) a lehce osolíme. V zimě to se solí moc nepřehánějme. Navíc bychom přebili příjemně nasládlou chuť obilovin. Suroviny zalijeme studenou vodou a vaříme…a vaříme. Kroupy vařením nabudou na objemu a přirozeně nám polévku zahustí do požadované konzistence. Pokud snad příliš, může polévku trochu zředit vroucí vodou.

Předpokládejme, že už jsou kroupy a houby dostatečně měkké, vůně polévky už klepe na dveře sousedům a nadešel ten správný čas nalévat polévku do talířů nebo misek. Polévku nezapomeneme dozdobit čerstvě nakrájenou natí čerstvé petrželky.

Vězte, že tato polévka je připravena s láskou, a je tak ještě vydatnější.

Dobrou chuť,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *