Těstovinový salát z rýžových nudlí

Jak jste prožili dnešní parný den? Taky jste byli u vody? Já byla s kamarádkou v bývalé pískovně na Ovčárech a prožila jsem vzpomínkový den! Jezero na Ovčárech je obklopeno stromy a z jedné strany dokonce borovicovým hájem. Stíny korun stromů a příjemná vůně borovic ve mně tak vyvolaly vzpomínky na dětství. I v době kdy jsem byla dítkem, pamatuji velká horka a parná léta. Trávila jsem je, pokud to jen bylo možné, s mými rodiči u řeky nebo vodní nádrže ve vodě a na sluníčku. I tehdy chodili k vodě majitelé pejsků se svými čtyřnohými kamarády, aby jim teplé dny zpříjemnili. Dnes jich bylo na Ovčárech skoro stejně jako dětí. Vzpomínala jsem, jak jsme si k vodě nosili nejen svačinu, ale i oběd, protože jsme tam trávili celé dny. Kromě čerstvého ovoce a zeleniny jsme s sebou měli také oblíbený chléb s paštikou, bublaninu nebo koláč, ale taky třeba těstovinový salát.

My dnes měly ovocný koláč. Byl velmi lahodný a vůbec nevadilo, že byl díky venkovní teplotě teplý. Byl jako bychom ho právě vytáhly z trouby. A těstovinový salát? Ten budu mít na oběd zítra! Je třeba si zpříjemnit první pracovní den! Tenhle salát je docela sytý, ale na rozdíl od majonézových salátů není těžký na žaludek a je bezlepkový.

Potřebné suroviny pro 2 osoby:

  • 3 větší žampiony
  • 4 jarní cibulky i s natí
  • 3 polévkové lžíce čerstvého nebo mraženého zeleného hrášku
  • 1 velká (210 ml) 33 % šlehačku
  • 1 balíček širokých rýžových nudlí
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl
  • pepř na dochucení

Postup přípravy nudlí:

Nudle necháme odstát ve vlažné vodě asi 30 minut a následně povaříme 2 minuty v osolené vroucí vodě. Propláchneme je studenou vodou a necháme okapat.

Postup přípravy salátu:

Očištěné a nakrájené žampiony orestujeme do zlatova na olivovém oleji, přidáme nadrobno nakrájené jarní cibulky, přidáme hrášek, lehce osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a vše zalijeme 33% smetanou. Necháme na mírném ohni za občasného zamíchání probublávat, až tekutá smetana zhoustne. Poté ji nalijeme do mísy, do které jsme předtím nasypali okapané rýžové nudle, důkladně promícháme a necháme vychladnout. Pokud tento salát před podáváním ještě vychladíme v lednici, bude ještě lahodnější! Věřím, že vás víkend nabil pozitivní energií a pondělí zvládnete bez úhony!

Užívejte léto s láskou,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *