Tartiflette na český způsob

Sněhurka se rozloučila se všemi svými trpaslíky, tedy se svými třinácti přáteli, opustila útulnou chaloupku a věčně hladová bříška a vrátila se do reality. Ano, jsem zpátky. Tedy fyzicky zcela určitě. Ovšem moje romantická duše se stále ještě pohybuje v krajině snové. Ne a ne si sednout na zem. Funguje to, myslím tím francouzský paradox. Pohyb na čerstvém vzduchu, bohaté francouzské snídaně, probírání celodenních zážitků u společné večeře zakončené skleničkou dobrého vína má na tělo blahodárný vliv. A rychle si na to člověk zvykne, stejně jako na jídlo, které není z našeho pohledu úplně to nejzdravější, protože se nevyhýbá živočišným tukům. Žádné náhražky, ale pravé máslo, prorostlá slanina, hutné smetanové jogurty, nadýchané bílé pečivo a kvalitní tučné sýry. No a dvě kila navíc, které jsem si o Vánocích poctivě vypěstovala, jsou pryč!

Rozhodně vás nemíním svádět k nepravostem, co se jídla týká, ale vlastně PROČ NE?! Francouzi si umí život vychutnat. Kromě zdravé lehké kuchyně v jejich kuchařkách naleznete i tučná, sytá a hřejivá jídla. Jedním z nich je Tartiflette. Co se pod tímto kouzelným slůvkem skrývá? Jedná se o francouzské brambory zapečené (gratinované) trochu jinak, než jsme zvyklí. Při jejich přípravě nepotřebujete vajíčka a smetanu, ale nahradíte je bílým vínem a dobrým sýrem.

Potřebné suroviny:

  • salátové brambory (množství záleží na počtu strávníků)
  • na tenká kolečka nakrájené cibule
  • tenké plátky pikantního paprikového boku
  • Hermadůr nebo jiný tučný sýr
  • bílé víno Chardonay

Postup přípravy:

Uvaříme salátové brambory téměř do měkka, v lehce osolené vodě, a po vychladnutí, je nakrájíme je na cca 5 až 10 mm silná kolečka. Pekáček vyložíme plátky pikantního paprikového boku, na ně položíme vrstvu cibulových kroužků, které rozdělíme z nakrájených koleček, pokryjeme kolečky brambor a postup opakujeme. Tedy můžeme dát ještě jednu vrstvu boku nakrájeného na drobnější kousky, opět vrstvu kroužků cibule, vrstvu brambor a silnou vrstvu sýra. Teď už stačí jen zalít bílým vínem (na pekáček počítejte tak 3 dl). Nepotřebujete žádné další koření ani sůl. Základ je připraven.

Pekáček nebo zapékací mísu s polotovarem dáme zapéci do vyhřáté trouby s tím, že nejdříve zapneme spodní pečení a později přidáme i horní. Sýr se na povrchu rozteče a vsákne se do spodnějších vrstev, kde se jeho chuť smísí s chutí vína, cibule a slaniny. A ta vůně, která se line kuchyní… Pokud přidáte k tomuto jídlu ještě pár dobrých přátel, a nemusí jich být zrovna 13, pak rozhodně nic nezkazíte. K dobré večeři je ideální příjemná společnost. Přemýšlíte, jaký se k takové večeři podává nápoj? Samozřejmě sklenička dobře vychlazeného kvalitního bílého vína.

Láskyplný celý týden vám i vašim strávníkům…

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *