Podzim si bez polévek jednoduše neumím představit. Hlavně takový kuřecí vývar v chřipkovém období určitě přijde vhod! Tentokrát jsem se nechala inspirovat vietnamskou kuchyní. Vietnamské polévky jsou díky chuťově vyvážené kombinaci surovin a koření prostě skvělé! Já vám ovšem nenabídnu recept na pravou Pho polévku, ale na silný kuřecí vývar, v podobném duchu. Neobsahuje badyán ani skořici, či hřebíček, ale přesto si určitě pochutnáte a počínající chřipku s ním možná i zažehnáte…
Potřebné suroviny pro 3 osoby:
- 2 kuřecí skelety
- 2 kuřecí prsa bez kůže
- 1 lžíci olivového oleje
- 2 velké cibule
- 3 stroužky česneku
- sůl
- 4 tobolky kardamonu
- 7 kuliček nového koření
- 2 bobkové listy
- 1/3 lžičky sušeného zázvoru
- 2 jarní cibulky i s natí
- 1 malou plechovku bambusových výhonků
- 1 červená cibule
- čerstvá nať koriandru
- 8 lístků čerstvé bazalky
- čerstvě mletý kajenský pepř
- šťáva z limetky
- půl sáčku širokých rýžových nudlí vařených 4 minuty ve vroucí osolené vodě
- cca 3 litry vody na vývar
Postup přípravy:
Nejdříve na lžíci oleje krátce osmahneme osolená kuřecí prsa, aby se zatáhla a následně je spolu se dvěma skelety, oloupanou cibulí (vcelku) a neloupanými omytými stroužky česneku vložíme do hrnce, zalijeme studenou vodou, přidáme kardamom, kuličky nového koření, bobkové listy, sušený zázvor, kajenský pepř a pár snítků čerstvé nati koriandru (pro dokreslení chuti). Jakmile dosáhne polévka varu, snížíme teplotu na mírný plamen a vaříme táhle přibližně 2 až 2 a ½ hodiny. Během varu je důležité sbírat lžící nebo naběračkou z povrchu pěnu, aby se vývar nezakalil. Také pozor na cibuli, jakmile změkne, vyndejte ji z vývaru, ta umí vývar zakalit dokonale! V průběhu vaření lze dle potřeby dolét vývar vroucí vodou a také ho v průběhu vaření zlehka osolíme. Jakmile je vývar hotov, scedíme ho, odstranímer skelety, prsa nakrájíme ostrým nožem příčně na silnější plátky a dáme stranou. Nyní do hotového vývaru vhodíme na kroužky nakrájenou jarní cibulku a propláchnuté bambusové výhonky a společně necháme prohřát, než si připravíme vkládku do talíře. Na tu použijeme hrst uvařených rýžových nudlí a na plátky nakrájená kuřecí prsa. Na tento základ vložíme prohřáté bambusové výhonky a jarní cibulku z vývaru, zasypeme čerstvou natí koriandru a čerstvými lístky bazalky nakrájenými na tenké proužky, obložíme tenkými proužky červené cibule a konečně také zalijeme vývarem. Mlsouni si ještě dochutí polévku pár kapkami čerstvé limetkové šťávy a čerstvě mletým kajenským pepřem.
Samotný kuřecí vývar si můžeme připravit již den předem, po vychladnutí (a odstranění skeletů) uložit do lednice a teprve následující den jej zahřát a scedit. Získá tak více síly! Další postup je stejný, viz. výše.
Zvládněte podzim bez chřipek a viróz,
vaše Svatava
PS: Pokud chcete mít k dispozici vždy aktuální tipy o vaření a hubnutí, sledujte mě na https://www.facebook.com/svatava.zacharova. Stačí kliknout na tlačítko Sledovat.