Koprovka

Popeleční středa přivítala v domovech našich předků období půstu. Nejedná se samozřejmě o úplný půst, který souvisí s filozofií, a jehož ideální formou očisty těla a duše je hladovka. To by se naši dávní předkové, zvlášť pokud žili na vesnici a pracovali na statku, Božího hodu velikonočního pravděpodobně ani nedočkali. Půst, který je spojen s naprostým odříkáním jídla, je poměrně náročný a je důležité se na něj připravit psychicky i fyzicky. Rozhodně vám nedoporučuji jeden den si užívat tučných a sytých jídel a druhý den držet půst. To byste nevydrželi ani dva dny a předsevzetí by bylo navěky ztraceno. Vzpomínka na nepříjemné kručení až bolest v žaludku, závratě a mžitky před očima či vlčí hlad by vám cestu ke správnému půstu zablokovala navždy. Jakmile byste slyšeli slovo půst, okamžitě by vám vaše podvědomí křičelo do uší: „Kdepak, to není nic pro mě, pamatuješ si, jak to minule dopadlo?“ Ne, takhle prosím ne!

Půst, který začal popeleční středou, byl o odříkání masa, tučných jídel, sladkých nadýchaných koláčů, koblih a samozřejmě alkoholu, nikoli o hladovce. V období masopustu si všichni užívali, jak jen to bylo možné a už na ně trochu doléhala únava. V zimě přeci jen nebylo tolik práce, ta přicházela až na jaře. No a znamením příchodu jara jsou samozřejmě Velikonoce. Do té doby se naši milí předkové museli zase dostat do formy, to je přeci jasné. I z délky půstu je zřejmé, že zbavit se tukových polštářků a pohodlné „zimní“ lenosti, není záležitostí jednoho týdne. Do Velikonoc zbývá od liščí neděle ještě 6 týdnů.

Tak tedy zkusme v nadcházejícím období vynechat maso a nadbytek sladkých jídel, pomožme svému tělo pozvolna nastartovat metabolismus a připravit jej na jarní režim! Opravdu pozvolna… Tím myslím, že si zpočátku třeba k oblíbené omáčce nedáme kus libového masa, ale třeba vajíčko. Knedlíky nahradíme bramborami a rozhodně si pochutnáme. Není moc omáček, které nám tuto alternativu nabízí, ale koprová omáčka, zvaná koprovka, je pro tuto kombinaci ideální volbou. Přináším vám recept, který znaly naše maminky a vy ho teď můžete vyzkoušet.

Potřebné suroviny pro 2 osoby:

  • 4 větší brambory
  • 3 dl mléka
  • 1 smetanu (12%)
  • 2 až 3 polévkové lžíce sterilovaného kopru ve sladkokyselém nálevu
  • 60 dkg hladké pšeničné mouky (možno nahradit pohankovou moukou)
  • 30dkg čerstvého másla
  • sůl
  • na špičku nože kurkumu
  • 2 vajíčka
  • moučkový cukr pro doslazení omáčky
  • dostatečné množství vody na vaření brambor a vajíček.

Samotná příprava:

Oloupané brambory dáme vařit do osolené vody (tentokrát nepřidáme kmín) a nasypeme kurkumu, která dodá bramborám sametovou chuť a hezky žlutavou barvu. Dáme také vařit vajíčka natvrdo. Do hrnce, nejlépe s dvojitým dnem, dáme vařit 2 dl mléka a 1 dl smetany. V 1 dl mléka zatím pečlivě rozmícháme mouku a tu poté vlijeme do vřící směsi a bez ustání mícháme celých dvacet minut! Vhodnější než vařečka je v tomto případě metlička ne šlehání, omáčka bude hladší. Pokud máte vedle sebe nějakého společníka, můžete si krátit dobu míchání třeba slovním fotbálkem, pokud ne, i zpěv je vhodnou zábavou… Pokud je omáčka příliš hustá zředíme ji zbývající smetanou. Po dvaceti minutách přidáme do omáčky máslo a sterilovaný kopr a pokračujeme v míchání, které už nemusí být tak intenzivní. Necháme ještě dojít, aby se nám chuť kopru spojila se základem omáčky. Můžeme dle chuti dosolit nebo osladit moučkovým cukrem. Scedíme brambory, oloupeme ochlazená vajíčka a rozkrojíme je napůl. Hotovo. Můžeme podávat. Vajíčka jsem ozdobila petrželkou, ale pokud máte k dispozici čerstvý kopr, je samozřejmě vhodnější.

Dobrou chuť, přátelé…

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *