Letošní lednové počasí je snad ještě hravější než to loňské. Nejprve nás laskalo svými podzimními teplotami, a když jsme si na ně začínali zvykat, pošimralo nás teplotami hluboko pod bodem mrazu. Vlastně by nás to nemělo nijak zvlášť překvapit, je přece zima, ovšem náš organismus, ač si to mnozí nepřipouští, takové změny těžce snáší. Ti citlivější z nás podlehnou chřipkám, jiní depresím. Co s tím? Zahřejte svá bříška hřejivým voňavým pokrmem! Z žaludku se magická síla koření rozvine do celého těla a pohladí i chřipkou mučené chuťové buňky nebo zažene depkomilné myšlenky. Není to nijak složité. Stačí mít doma kořenovou zeleninu, bulgur, česnek a „zahřívací“ koření a do hodiny máte na stole bulgur plný energie hned pro tři osoby.
Potřebné suroviny pro zeleninový základ:
- 2 větší mrkve
- 1 velká petržel
- 1 brambora
- 4 stroužky česneku
- 1 polévková lžíce řepkového oleje
- 1 lžička kurkumy
- 2 čajové lžičky směsi kari koření
- 1 dl červeného vína
- sůl
- čerstvě mletý černý pepř
- voda na podlití
- 1 malá plechovka kokosového mléka (na zjemnění chuti)
Potřebné suroviny pro přípravu bulguru:
- 1 hrneček suchého bulguru
- 3 hrnečky vody
- 1 čajová lžička řepkového oleje
- sůl
Postup přípravy:
Očištěnou kořenovou zeleninu a bramboru nakrájíme na hrubší plátky a lehce orestujeme ve vyšší pánvi na lžíci oleje. Poté zalijeme červeným vínem a než posypeme kurkumou a kari kořením, dobře zamícháme. Poté zeleninu podlijeme vodou
a za občasného míchání a dolévání vodou podusíme bez pokličky. Jakmile nám zelenina zčásti změkne, zalijeme ji kokosovým mlékem, přidáme pasírovaný česnek, zlehka okořeníme černým pepřem a důkladně zamícháme. Na pánvi za občasného míchání necháme zeleninu dojít na mírném plameni, až se nám nadbytečné voda odpaří. Je čas připravit si bulgur. Nejprve jej důkladně propláchneme vodou, zalijeme trojnásobným množstvím vody a vaříme v hrnci na mírném ohni přibližně 12 minut. Poté vmícháme 1 čajovou lžičku oleje, hrnec přikryjeme pokličkou, odstavíme z plotýnky a necháme bulgur dojít tak 5 minut.
Nyní se dostáváme do závěrečné fáze. Zeleninovou směs důkladně vmícháme do hotového bulguru a můžeme servírovat. Na talíři můžeme ještě dozdobit sušenou natí petrželky, libečkem nebo medvědím česnekem. Před jídlem doporučuji na chvíli zavřít oči a oddávat se lahodné vůni, tedy pokud nám to ucpaný nos dovolí.
Dobrou chuť a pohodovou neděli,
vaše Svatava