Fazolová polévka

Baví mě toulat se přírodou, kterou lehce zahaluje mlhový opar a na tvář mi přitom slabě mrholí! Celé mé tělo do sebe nasává tu blahodárnou podzimní vlhkost a raduje se z ní jako malé dítě. Stačí se dvě hodiny procházet a člověk má pocit, že si pročistil celou duši a omládl aspoň o deset let. Přijdeme domů a uvědomíme si, jak je vlastně úžasné přijít domů a cítit TEPLO DOMOVA! Nos pročištěný venkovní vlhkostí silně vnímá vůni bytu nebo domu, do kterého vstoupíme. Pokud se zrovna nejedná o náš domov, ale jdeme k někomu na návštěvu, víc než na jaře nebo v létě si zafixujeme vůni domova našeho hostitele. Je to příjemné, když navíc ucítíme i vůni dobrého jídla! Znáte ten pocit? Člověk v tu ránu zapomene na nevlídné počasí, mizernou náladu a je plný pozitivních vjemů! NÁDHERA!

Pro mě je čarovnou vůní, vůně dobré polévky. Když přijdu domů z dlouhé podzimní procházky, dám si s chutí třeba FAZOLOVOU POLÉVKU z velkých tmavých fazolí a mám pocit, že jsem v ráji, a rozhodně to není tím, že v sobě ukrývá tato polévka i pyré z rajských jablíček. Fazolová polévka je sice časově kapku náročnější, ale její konzumace pak stojí za to, hlavně druhý den, kdy se takzvaně uleží! Třeba vám navodí tato polévka podobně lahodné pocity jako mně! To bych byla ráda.

Příprava tmavé fazolové polévky má dvě fáze. Tou první je propláchnutí velkých strakatých, černých nebo fialových fazolí (domácí jsou nejlepší) studenou vodou a následně jejich nejméně 12-cti hodinové namáčení v hrnci plném vody. Fazole krásně nabobtnají a budou pak vlídnější, jak k délce jejich vaření, tak ke střevům svého strávníka! Nabobtnané fazole důkladně propláchneme, zalijete vodou, s citem osolíme a dáme vařit. Nebudu Vám slibovat, že je budeme vařit hodinu a ½ , protože je můžeme vařit i déle. Záleží na tom, jakou odrůdu fazolí použijeme a jak dlouho jsou skladovány.

Jednou se mi stalo, že jsem vařila tzv. Bio fazole ze supermarketu asi 4 hodiny, přestože jsem je namáčela celý den předem, a stejně pak byla jejich slupka tvrdá a i přes dobré kousání nepoživatelná, i to se nám může stát! Pak se nám nabízí ještě jedna možnost, ta horší, nicméně podstatně rychlejší. Uvařené fazole KONZERVOVANÉ ve slaném nálevu. Poskytne nám je jakýkoli supermarket.

Potřebné suroviny:

  • přibližně 500 gramů fazolí
  • ¾ litru vody
  •  2 cibule
  • 1 lžíce sádla
  • kousek špeku nebo slaniny
  • 500 ml kvalitního sterilizovaného rajčatového pyré
  • 1 bobkový list
  • ¼ čajové lžičky mletého nového koření (nebo 5 kuliček nového koření v celku)
  • na špičku nože kurkumy
  • čerstvě mletý pepř
  • sůl
  • 1 polévková lžíce medu

Postup přípravy:

Předpokládejme, že naše fazole už došly vařením k potřebnému změknutí slupky. Ve větším hrnci na lžíci sádla osmahneme na drobné kostičky nakrájený špek nebo slaninu a přidáme dvě nadrobno nakrájené cibule. Do tohoto základu přidáme, jakmile cibule hezky zesklovatí, kurkumu a lžíci medu a můžeme velmi opatrně přilévat samotný fazolový základ. Vmícháme rajčatové pyré, vhodíme bobkový list a nové koření, opepříme a podle chuti osolíme. Vaříme na mírném ohni 15 až 20 minut a lahůdka je hotova. Na talíři můžeme polévku přizdobit polévkovou lžící Sojonézy nebo třeba na kolečka nakrájeným vajíčkem (na tvrdo uvařeným), případně lístkem čerstvého libečku, či snítkou petržele.

Přeji vám všem pohodové podzimní dny i večery a jen připomínám: „Vařte s láskou“,

vaše Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *