Co vlastně pesto znamená? Pesto je taková, povětšinou zelená, pikantní pasta nebo můžeme říci pomazánka, která se zrodila ve slunné Itálii. Samotný název PESTO je odvozen z italského slova pestello, což v češtině znamená palička. Pesto se totiž původně připravovalo ručně v těžkém kameninovém nebo mramorovém hmoždíři za pomocí paličky, ze stejného materiálu, a od toho ten název. V současnosti už hmoždíř úspěšně nahradil elektrický mixer. Dnes se samotnou přípravou pesta nemusíme zabývat, protože jej koupíme v kterémkoli supermarketu a máme na výběr hned z několika druhů, které se liší jak chutí, kvalitou, tak samozřejmě i druhem použitých ingrediencí.
Ovšem domácí je domácí… a navíc, máme možnost uplatnit vlastní nápady při samotné přípravě. Základ pravého italského pesta tvoří čerstvé bazalkové listy, česnek, olivový olej a parmazán. Kromě základních surovin můžeme přidat i další, jako třeba čili papričky, sušená rajčata, piniová semínka, vlašské nebo lískové oříšky, dokonce i bramboru nebo žloutek, ocet, různá koření nebo můžeme použít jiný druh oleje než olivový. Záleží na tom, k čemu pak chceme pesto použít, zda do polévky, jako pomazánku, či k ochucení masa nebo těstovin. Nabídnu vám dnes jednoduché pesto vyrobené tradičním způsobem, tedy v hmoždíři.
Základní suroviny pro přípravu:
- hrst čerstvých listů bazalky
- malá hrstka petrželových lístků
- 1 čajová lžička nahrobno nakrájených piniových semínek
- tři stroužky pasírovaného česneku
- cca jedna polévková lžíce kvalitního olivového oleje lisovaného za studena
- pár kapek bílého balsamico octa
- jemně nastrouhaný parmazán
Pokud nemáme k dispozici parmazán, použijeme mořskou sůl.
Samotná příprava:
Do hmoždíře dáme pasírovaný česnek a postupně přidáváme bazalku a petrželku nakrájené nahrubo. Směs rozmělníme paličkou na jemnou pastu za postupného přilévání olivového oleje. Přihodíme nakrájená piniová semínka, lehce zakápneme octem a přisypeme parmazán, pokud jej máme k dispozici (pokud nemáme, jen lehce osolíme).