Domácí pesto

Co vlastně pesto znamená? Pesto je taková, povětšinou zelená, pikantní pasta nebo můžeme říci pomazánka, která se zrodila ve slunné Itálii. Samotný název PESTO je odvozen z italského slova pestello, což v češtině znamená palička. Pesto se totiž původně připravovalo ručně v těžkém kameninovém nebo mramorovém hmoždíři za pomocí paličky, ze stejného materiálu, a od toho ten název. V současnosti už hmoždíř úspěšně nahradil elektrický mixer. Dnes se samotnou přípravou pesta nemusíme zabývat, protože jej koupíme v kterémkoli supermarketu a máme na výběr hned z několika druhů, které se liší jak chutí, kvalitou, tak samozřejmě i druhem použitých ingrediencí.

Ovšem domácí je domácí… a navíc, máme možnost uplatnit vlastní nápady při samotné přípravě. Základ pravého italského pesta tvoří čerstvé bazalkové listy, česnek, olivový olej a parmazán. Kromě základních surovin můžeme přidat i další, jako třeba čili papričky, sušená rajčata, piniová semínka, vlašské nebo lískové oříšky, dokonce i bramboru nebo žloutek, ocet, různá koření nebo můžeme použít jiný druh oleje než olivový. Záleží na tom, k čemu pak chceme pesto použít, zda do polévky, jako pomazánku, či k ochucení masa nebo těstovin. Nabídnu vám dnes jednoduché pesto vyrobené tradičním způsobem, tedy v hmoždíři.

Základní suroviny pro přípravu:

  • hrst čerstvých listů bazalky
  • malá hrstka petrželových lístků
  • 1 čajová lžička nahrobno nakrájených piniových semínek
  • tři stroužky pasírovaného česneku
  • cca jedna polévková lžíce kvalitního olivového oleje lisovaného za studena
  • pár kapek bílého balsamico octa
  • jemně nastrouhaný parmazán

Pokud nemáme k dispozici parmazán, použijeme mořskou sůl.

Samotná příprava:

Do hmoždíře dáme pasírovaný česnek a postupně přidáváme bazalku a petrželku nakrájené nahrubo. Směs rozmělníme paličkou na jemnou pastu za postupného přilévání olivového oleje. Přihodíme nakrájená piniová semínka, lehce zakápneme octem a přisypeme parmazán, pokud jej máme k dispozici (pokud nemáme, jen lehce osolíme).

Takto připravené pesto je ideálním základem pro ochucení těstovin, ať už bezlepkových, celozrných nebo semolinových. Nabízí se nám ovšem velký prostor k vlastní kreativitě. Zkuste do směsi třeba přihodit lístky máty nebo meduňky nebo místo piniových semínek přisypat mleté vlašské ořechy.
Nebojte se experimentovat! Důležité je, že si své pesto připravíte s láskou…
Share Button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *