Bramborové halušky s brynzou a se slaninou

O víkendu jsem byla po delší době na farmářských trzích a kromě čerstvého libečku, petrželky a koriandru jsem koupila také čerstvou brynzu. Bramborové halušky s brynzou a se slaninou jsou velmi syté, ale taky velmi dobré. Jedná se sice o zahřívací pokrm, ale letošní vrtkavé léto našim chuťovým pohárkům docela nahrává, tak proč se trochu neohřát? Speciální cedník na halušky možná doma nemáte, ale stačí nůž a navlhčené prkénko. Halušky z něj krásně kloužou do hrnce s vroucí vodou. Mňam. Taky už se vám sbíhají sliny?

Potřebné suroviny:

  • 600 g oloupaných brambor
  • 300 g hladké mouky
  • 300 g brynzy
  • 100 g slaniny
  • sůl
  • trochu vody

Postup přípravy:

Nejprve, a to je nejpracnější úkol, nastrouháme oloupané a opláchnuté brambory na jemném struhadle. Do mísy, kromě nastrouhaných brambor, dáme prosetou hladkou mouku, trošku soli a dle potřeby přiléváme vodu. Vytvoříme husté těsto, které necháme před samotnou přípravou halušek chvíli odpočinout. Do hrnce s vroucí osolenou vodou postupně z prkénka posouváme nožem tenké podlouhlé halušky. Halušky necháme přejít varem, a jakmile nám vyplavou na povrch, můžeme je postupně vyndávat. Pokud máte dostatečně velký hrnec, můžeme je scedit všechny najednou. Jen opatrně abychom je nerozvařili. Halušky pak propláchneme studenou vodou a necháme je okapat. Slaninu nakrájíme na kousky a na velké pánvi hezky osmahneme do křupava. Kostičky slaniny vyjmeme a na zbývajícím sádle důkladně prohřejeme halušky za stálého míchání. Horké halušky vložíme do mísy, přidáme rozdrobenou brynzu a velmi důkladně směs promícháme.

Halušky podáváme na talíři posypané slaninovými škvarky. Zpestřením je také osmažená jarní cibulka. Pokud zrovna nemáte doma brynzu, nevadí. Dobrým řešením je i kozí sýr, sýr Lučina nebo zakysaná smetana. Nejsou sice tak pikantní, ale jsou méně kalorické.

Zdravím vaše mlsné jazýčky,

Svatava

Tisk receptu Tisk receptu

Share Button

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *