Dnes se mi honí hlavou samé filosofické myšlenky. Nevím, zda to způsobilo to deštivé počasí nebo to, že jsem došla do takzvaného věku zralosti. Je to docela legrační. Ve čtyřiceti jsem se svým věkem nijak nezabývala. Víc než svými vlastními, zatím docela bezvýznamnými zdravotními problémy, se zamýšlím nad zdravotními problémy mnohem mladších lidí ve svém okolí. Každý druhý má problémy s alergií různého charakteru (na pyl, na prach, na chemické látky, na různé potraviny, atd.), každý třetí pak problémy se svou váhou (s tím souvisí vysoký krevní tlak, cukrovka a podobně) a už mě ani nepřekvapuje, že dnešní z mého pohledu mladí lidé, mají problémy se štítnou žlázou, protože jódu v naší stravě moc není. Může za to narůstající stres nebo to, že se nad svým zdravím a významem potravy, kterou přijímají, raději moc nezamýšlí? Asi jedno k druhému. Zrovna u špatně pracující štítné žlázy má pravidelné doplňování jódu stravou až překvapivě pozitivní účinky, ale změňte mávnutím proutku svou životosprávu. Velmi významným zdrojem jódu, kromě tzv. mořských plodů, jsou také mořské řasy. Náš organismus jód, další minerální látky, či vlákninu z těchto řas, přijímá a snáší velmi dobře. Zatím jsem se nesetkala s nikým, kdo by na mořské řasy měl alergii. Jenže kdo se v nich má vyznat a jak je vůbec připravit, aby byly nejen zdravé, ale i chutné? V tom jsou velmi zkušené asijské národy, protože ty od nepaměti hledají harmonii duše, těla a přírody.
Třeba mořská řasa Laminaria Japonica – tzv. mořská kapusta, kterou u nás běžně koupíte ve zdravé výživě, obsahuje i železo, vápník, fosfor, draslík, vitamín A a vitamíny skupiny B. Ale dost teorie! Mám pro vás tip na pokrm právě s těmito řasami ala paela nebo řekněme paela trochu jinak.
Potřebné suroviny:
- přibližně 70 gramů sušené řasy Laminaria Japonica (asi ½ zakoupeného 125g pytlíčku)
- 125g surimi tyčinek (1 menší balení)
- 1 hrneček rýže basmati
- 1 mrkev
- 1 kořenová petržel
- 4 stroužky česneku
- ½ čajové lžičky zrníček anýzu
- 2 polévkové lžíce olivového oleje lisovaného za studena
- 1 čajová lžička sojové omáčky
- kajenský a černý pepř na ochucení
- ¼ čajové lžičky mleté kurkumy (pro přípravu rýže)
- voda
Postup přípravy:
V 1l vody namáčíme asi 10 až 15 minut mořskou kapustu (Laminaria Japonica) a dáme vařit basmati rýži (rýže má být cca 1 až 1,5 cm pod hladinou vody) s mletou kurkumou a malou špetkou rýže. Na vaření rýže můžeme použít i scezenou vodu z namáčené řasy. Mrkev a petržel nakrájíme na hrubší kousky, aby jejich přítomnost v pokrmu více vynikla, a dáme ji podusit ve vodě s malou kapkou olivového oleje a zrníčky anýzu, ale ne do rozvaření, jen aby lehce změkla. Na pánvičce orestujeme na 1 lžíci oleje, za přidání sojové omáčky, na kousky nakrájené surimi tyčinky, přidáme na menší kousky překrájená vlákna namočené řasy, ochutíme pepřem, následně přidáme podušenou kořenovou zeleninu a důkladně promícháme. Teď je vhodná chvíle na to, přidat 4 pasírované stroužky česneku. Ještě krátce společně orestujeme, aby se nám spojily všechny chutě. Na závěr vmícháme uvařenou a scezenou rýží a přidáme ještě polévkovou lžíci olivového oleje lisovaného za studena.
Můžeme podávat. Pokrm můžeme dozdobit na jemno sekanou petrželkou a obložit čerstvou zeleninou.
Připraveno s láskou pro všechny, kteří myslí na své zdraví…