- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Dýňová polévka

Podzim je sice ještě v nedohlednu, ale tenhle chladnější víkend přímo lákal k  přípravě polévky. Zvlášť po celodenním toulání Prahou, kdy se počasí měnilo každou chvilku a občas nás osvěžil i pořádný déšť, přijde teplá večeře vhod! V prodejně zeleniny mě zaujala krásně zbarvená dýně Hokaido,tak jsem nemusela dlouho přemýšlet! Dýňová polévka to vyhrála na celé čáře.

Původně byla dýně pěstována v Severní Americe, ale postupem času se její pěstování rozšířilo po celém světě. Je několik odrůd dýně, které se liší nejen barvou, ale i velikostí. Hokaido patří k nejznámějším a chuťově oblíbeným. Dýně pomáhá detoxikovat organizmus, protože na sebe během trávení váže toxické látky a svými močopudnými účinky má také pozitivní vliv na naše ledviny. Naleznete v ní hlavně vysoké množství karotenů, z minerálních prvků pak hlavně draslík.

Samotnou dýňovou polévku lze dělat na několik způsobů. Rozdíl je hlavně v tom, z jakého druhu dýně polévku vaříte, kolik do ní nakrájíte cibule, jaké použijete koření a čím ji zjemníte. Z mého pohledu by správná polévka měla být hustá tak, že na závěr vhozená oloupaná sušená dýňová semínka se pěkně vyjímají na hladině a neklesají ke dnu misky nebo talíře. Samotná dýňová semínka jsou vhodná k pravidelnému mlsání nejen jako prevence srdečních chorob. Abych vás už víc nenapínala, zde je můj recept.

Potřebné suroviny pro 4 osoby:

Postup přípravy:

Dýni Hokaido důkladně omyjeme, rozpůlíme, odstraníme vlákna a semínka, a nakrájíme na menší kousky. To je na přípravě této polévky nejpracnější. Oškrábneme 2 menší mrkve a nakrájíme je na kolečka, oloupeme obě cibule a nakrájíme nadrobno. Základní materiál je připraven. Nyní na olivovém oleji zesklovatíme nakrájenou cibuli, přidáme kousky dýně, kolečka mrkve a krátce orestujeme. Přidáme sušený zázvor, kurkumu a vše zalijeme litrem vody. Pokud máme větší dýni, držme se vždy toho, aby se dýně na začátku vaření nacházela tak dva centimetry pod hladinou vody, ostatní ingredience také v poměru přizpůsobíme. Vždy je lepší hustší polévku následně dle potřeby ředit, než jí dodatečně zahušťovat. Vše lehce osolíme, opepříme čerstvě mletým pepřem a vaříme přibližně 40 minut. Poté přilijeme sojové mléko, přidáme muškátový oříšek a dalších 5 až 10 minut povaříme. Hotovou polévku rozmixujeme na jemno a ochutnáme, zda je dost slaná. Pokud ne, přidáme sůl, dle chuti možno i pepř a polévku ještě krátce prohřejeme.  Během této doby opečeme v opékači toustový chléb.

Při podávání lehce vmícháme do polévky čajovou lžičku zakysané smetany nebo Sojanézy. Povrch polévky posypeme malou hrstkou oloupaných dýňových semínek a na talíř položíme opečený toustový chléb.

Snad jsem na nic nezapomněla… Ale ano, DOBROU CHUŤ!