- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Zelňačka

Když se mě před nedávnem jedna moje kamarádka zeptala: „ A recept na zelňačku nemáš?“ a o pár dnů později přišel kamarád s otázkou: „ Nemáš nějaký recept na lezení po zdi?“, když se vyrovnával s kocovinou po náročném večírku, řekla jsem si, že je asi ten správný čas, podělit se s vámi o recept na polévku z kysaného zelí, tedy zelňačku. Zelňačka navíc pomáhá zkrotit virózu, či nachlazení a zároveň je, s menší obměnou, báječnou štědrovečerní polévkou, pokud zrovna nejste milovníci rybí nebo hrachové polévky. V tomto případě pak polévku ještě obohatíme o slaninu, kvalitní domácí klobásku a sušené houby. Je svou hustou konzistencí pak trochu podobná polskému bigosu (slezské kořeny v sobě prostě nezapřu). Pokud máte na jazyku jízlivou poznámku, že uzenina není přeci nic zdravého, pak máte naprostou pravdu, ale jednou za čas malý hříšek nezaškodí. Ovšem zpátky k naší zdravé, či dokonce léčivé zelňačce.

Potřebné suroviny pro 6 osob:

Postup přípravy:

Cibuli nadrobno nakrájíme, osmahneme na sádle, až zesklovatí, a zaprášíme sladkou paprikou a mletými chilli papričkami. Lehce orestujeme, ale opatrně, aby se nám paprika nepřipálila. Zhořkla by. Přidáme žampiony nakrájené na plátky, brambory nakrájené na větší kostky, napůl překrojená vlákna kysaného zelí, přidáme zázvor, kurkumu a třtinový cukr a důkladně promícháme, aby se nám houby, brambory a zelí obalily v tomto kořeněném základu.  Následně zalijeme vodou, přihodíme bobkové listy, nové koření a černý pepř. Vaříme na mírném plameni za občasného míchání doměkka, počítejte tak 1 a ¼ hodiny. Záleží na druhu sporáku. V případě potřeby polévku doléváme vodou. Tuto polévku už pak ničím dalším nezahušťujeme, ale dle chuti ji můžeme zlehka dosolit.

Při podávání zelňačku případně zjemníme lžící zakysané smetany. V době virózy nebo řekněme „ jiného akutního stavu“, doporučuji tuto polévku jíst 2x denně (oběd a večeře) po dva dny. Zasytí a pročistí!

Klidný víkend a úsměv na tváři,

vaše Svatava