- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Těstovinový salát se sojovým masem

Sojové maso mělo u nás svůj boom už před revolucí. Lidi ho ale neuměli moc připravovat, tak většinou jen jednou ochutnali, a tím tato surovina v jejich kuchyni skončila. Je to škoda, protože pokud sojové maso správně upravíte, je plnohodnotnou a chutnou náhražkou masa. Sojové nudličky mají například 49% bílkovin a 16% vlákniny. Tuku mají jen 1%. Navíc sójové maso je mnohem lépe stravitelné než samotná soja.

Potřebné suroviny na salát:

Postup přípravy salátu:

Ve vroucí osolené vodě uvaříme kolínka, a jakmile dosahují varu, přidáme do vody jednu lžíci olivového oleje a promícháme (aby se nám kolínka nelepila). Kolínka uvaříme al dente, scedíme a připravíme do mísy. Sojové nudličky vsypeme do 1 l vroucí lehce osolené vody a vaříme přibližně 15 minut. Jakmile jsou uvařené, scedíme je, propláchneme studenou vodou, důkladně z nich vodu vyždímáme a nudličky nakrájíme nadrobno. Na oleji osmahneme cibuli a jarní cibulku, přidáme očištěné a nakrájené žampiony a důkladně orestujeme. Přidáme sojovou omáčku, trochu vody a necháme tekutinu z pánve vydusit. Nyní je vhodná chvíle na to přidat česnek, libeček, pár lístků rozmarýnu, kapary a nakrájené sojové maso. Asi 5 minut společně orestujeme za občasného míchání, přidáme nadrobno nakrájenou petrželku, ještě jednou promícháme a odstavíme z plotýnky. Nádherně to voní…, ale ještě nemáme hotovo! Ve skleničce rozmícháme cukr s octem balsamico, špetičkou soli a ½ dl vody. Směs z pánve přidáme do mísy s kolínky, důkladně promícháme, přidáme na drobno sušená rajčátka a olej z jejich nálevu, přilijeme sladkokyselou zálivku ze skleničky a vše opět důkladně promícháme. Necháme vychladnout a dáme vychladit do lednice. Před podáváním ještě jednou promícháme.

Výše uvedené množství surovin je pro 4 dospělé jedince, ale věřte, že plnou mísu tohoto salátu v klidu zvládnou i dva. Jakmile ochutnáte lžičku, nejste s to se zastavit. Tak opatrně, ač se to tak nezdá, je to docela syté jídlo!!! Jako oběd s sebou do práce ovšem ideální.

Doufám, že jste pondělí zvládli bez úhony a prožijete pohodový pondělní večer,

vaše Svatava