- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Sytá zimní polévka co dům dal

Dnes jen docela krátce, abych do vás pořád neládovala samá moudra. V zimě, a vlastně nejen v zimě, je dobré konzumovat dostatek obilovin i luštěnin. Naše tělo vlákninu potřebuje a vitamíny řady B mu také prospívají! Vůbec proto nezaškodí zpestřit jimi obyčejnou zeleninovou polévku. Důležité je, luštěniny nechat nabobtnat před samotnou přípravou dostatečně dlouhou dobu, aby byly lépe stravitelné a tělo si pak s nimi dokázalo poradit. Stejné je to s obilovinou, o které jsem se již několikrát zmínila, tedy s kroupami. Před přípravou dnešní polévky na pár hodin necháme ve studené vodě nabobtnat jak kroupy, tak mungo, které do polévky budeme přidávat.

Potřebné suroviny:

Samotná příprava:

Na oleji orestujeme cibuli, až zesklovatí, přidáme na kolečka nakrájenou mrkev a dobře opláchnuté namočené kroupy a mungo, a také propláchneme ve studené vodě a přidáme do směsi hrstku rýže. To vše zalijeme studenou vodou, přidáme česnek, bobkové listy a nové koření, osolíme špetkou soli. Vaříme tak dlouho, dokud nám kroupy dostatečně nezměknou. Poté nasypeme do polévky nadrobno nakrájenou petrželku (ano, tentokrát rovnou do polévky) a pokud je třeba, ještě přisolíme a okořeníme čerstvě mletým pepřem. Necháme dojít na vypnuté plotýnce.

Tato polévka je ideální, pokud bojujete s virózou nebo nachlazením, nemáte chuť vytvářet složitá jídla a chuťové pohárky vám vlastně neslouží tak, jak byste si představovali. Dostanete do těla tekutinu, vlákninu a budete se hned cítit o trochu lépe…

Pohodové zimní dny a příjemné večery k tomu…

vaše Svatava