Reference

Julie Skaláková, 41 let

julie

Výška: 170
Původní váha: 72 kg
V současnosti: 62 kg
Původní velikost oblečení: 42
Nynější velikost oblečení: 36

Julie Skaláková ke mně přišla se svým manželem. Měla problémy s vysokým cholesterolem, zduřelé uzliny, cítila se unavená a chtěla trochu zhubnout.Držela předtím nějakou dobu ketonovou dietu, ale zrovna v jejím případě, to nebyla ideální volba. Podařilo se jí sice zhubnout 4 kg, ale zároveň se jí zhoršil zdravotní stav.

A jak je na tom teď?

K dnešnímu dni, tedy za necelé 4 měsíce se Julii Skalákové podařilo shodit 10 kg, srovnal se cholesterol, zmizela celulitida, únava ustoupila a v šatníku přibyly oblečení menší o 3 konfekční velikosti! Se změnou jídelníčku a životního stylu je Julie spokojená a svou váhu si už druhý měsíc drží.

Co pro Vás bylo, Julie, na začátku nejtěžší?

„Nejtěžší byly zpočátku návaly chuti po něčem nezdravém, nějak se odměnit. Tyto stavy ale časem úplně vymizely. Dnes je pro mne odměnou připravené zdravé a vyvážené jídlo. Nejde vlastně o dietu, ale životní styl. Díky novému přístupu k jídlu totiž nejen zhubnete, ale cítíte se v lepší kondici a odpočatí. Naučila jsem se o jídle přemýšlet dopředu, plánovat ho, řídit si sama skladbu jídelníčku. A co je fajn, že přitom nemusím počítat kalorie.“

Co pozitivního Vám změna stravy přinesla?

„Změna stravy mi přinesla vědomí, že stravovat se dá jinak, že jídlo neslouží jen jako prostředek k nasycení, ale může být i zdraví prospěšné a vyvážené. Příprava jídla se pro mne stala zábavou! Poznala jsem spousty nových ingrediencí, které si našly trvalé místo v naší domácnosti. Snažím se nový stravovací režim naučit i naše tři děti.“

 

Martin Skalák, 48 let

martin

Výška: 187
Původní váha 148 kg
V současnosti: 105 kg
Původní velikost oblečení: 4XL
Nynější velikost oblečení: XL

Jak říká Martin Skalák, přivedla ho ke mně náhoda, i když já na náhody moc nevěřím. Trápily ho zažívací potíže, díky nadváze měl také problémy s chůzí a trpěl únavou a podrážděností. Vážil 148 kg a při výšce 187 cm to opravdu nebylo ideální. V minulosti aktivně sportoval a tak žádnou dietu nikdy nepotřeboval. Jenže poté, co se přehoupla pětačtyřicítka, se Martinovi zpomalil metabolismus a díky nevyváženému jídelníčku, stresu a občas nějakému tomu pivku nastaly problémy s nadváhou, následně se přidaly i ty zdravotní. Navíc pan Skalák není zastáncem diet a neuměl si představit, že by si měl třeba počítat kalorie nebo jakkoli měnit svůj stravovací systém. Přišel s tím, abych mu poradila, jak na to. Od konce února, kdy se dostal na 113 kg, ke mně začal pravidelně docházet i s manželkou.

A jak to dopadlo?

K dnešnímu dni, tedy za uplynulé čtyři měsíce, se Martinovi podařilo shodit dalších 8 kg, tučnou hmotu z velké části nahradila svalovina a v šatníku přibylo oblečení menší o 4 konfekční velikosti! Martin si hlídá pitný režim, dodržuje jídelníček, pravidelně jezdí na kole a začal se i více usmívat…

Co bylo pro Vás, Martine, na začátku nejtěžší?

„Nejtěžší asi bylo vzdát se oblíbeného piva a svíčkové s knedlíkem. Nebyl jsem zvyklý jíst zeleninu, ovoce ani luštěniny. Nebyl jsem ani zvyklý si jídlo promýšlet předem, stravoval jsem se v restauracích a časový rozvrh jídla jsem také neřešil., Tuto stravu jsem si oblíbil pro její lehkost a rozmanitost, vyhovuje mi připravovat si krabičky. Dokonce i to pivo si můžu občas dát,“ směje se,“ ale už nevypiji celou basu za tři dny.“

Co pozitivního Vám změna stravy přinesla a jak se nyní cítíte?

„Samozřejmě se cítím mnohonásobně lépe! Shodil jsem několik konfekčních velikostí, začal sportovat a zaznamenal jsem i obdiv svého okolí, které je mým přechodem na zdravou stravu překvapené.“

 

Stanislav Jirota, 68 let

vysledek

Výška: 184 cm
Původní váha 117 kg
V současnosti: 97 kg
Původní velikost oblečení: XXL
Nynější velikost oblečení: XL

Pana Jirotu ke mně objednala jeho dcera. Hlavním důvodem byly zdravotní problémy (diabetes II. typu, vysoký krevní tlak) a bolest kloubů, což souviselo s jeho obezitou. Věčná únava se pro pana Jirotu stala samozřejmostí a dával ji do souvislosti se svým věkem. Sportovní aktivity byly, vzhledem k problémům s klouby, jen jedním velkým snem… Také pan Jirota s sebou přivedl i svou manželku a do změny životního stylu se pustili společně.

A jak to dopadlo?

K dnešnímu dni, tedy za čtyři a půl měsíce se Stanislavu Jirotovi podařilo shodit 20 kg a oblíbeným sportem se kromě chůze stala jízda na kole. Důležitou změnou je rovněž to, že se na pravidelné kontrole u diabetologa pan Jirota dozvěděl, že už nemusí užívat léky, protože už netrpí „cukrovkou“. Krevní tlak se mu snížil, stejně jako dlouhodobě vysoká hladina cholesterolu. A co únava? Zmizela jako mávnutím čarovného proutku.

Co bylo pro Vás, pane Stanislave, na začátku nejtěžší?

Vlastně jsem neměl s ničím problém. Změna jídelníčku mi vyhovuje i to, že si můžu občas zahřešit. V minulosti už jsem vyzkoušel různé diety, ale dlouho jsem to nevydržel a vždy následoval jojo efekt.

Co pozitivního Vám změna stravy přinesla a jak se nyní cítíte?

Jsem rád, že jsem se zbavil zdravotních problémů! Připadám si najednou lehký a mám konečně radost z pohybu. Když jsme byli s manželkou na dovolené, tak jsme si užili příjemné vycházky, nachodili jsme toho víc než kdy před tím a žádné bolesti kloubů, na které jsem byl z dřívějška zvyklý, mě už netrápily.

 

Jana, 55 let

janula

Výška: 168 cm
Původní váha: 85 kg
V současnosti: 70 kg
Původní velikost oblečení: 44
Nynější velikost oblečení: 38

Moje kamarádka Jana za mnou přišla předloni v květnu s tím, že chce zhubnout, pročistit se a chtěla, abych jí s tím pomohla. Její strava se skládala převážně z polotovarů, mléčných výrobků, brambor a bílého pečiva. Byla stále unavená, málo pohyblivá a měla nadváhu. Chtěla zhubnout deset kilo. Vysvětlila jsem jí, že rozhodně nejde o žádnou drastickou dietu, ale o očistu a následnou změnu stravy. Jana se do toho „obula“ se vší vervou. Přidala ke změně stravy i chůzi, návštěvu bazénu a posilovny. Když poté, co měla po třech měsících celých deset plánovaných kilogramů dole, řekla: „ Ještě pět kilo a budu spokojená“! Věděla jsem, že toho se svou vůlí dosáhne. A dosáhla, přestože jsem jí v té době už přestala pomáhat s obědy a večeřemi na každý den. I jídelníček už si dokázala pohlídat sama. Došla tak daleko, že dokonce připravuje pro sebe i svého manžela lahodné a zdravé pokrmy. Samozřejmě, že si občas zahřeší, protože neodolá lákavým pokrmům plných éček… Ovšem s mírou!

Jana má 15 kilo dole a svou váhu si stále drží. Je neskutečně nabitá energií, omládla a změnila šatník. Přikládám dvě fotografie pro srovnání. Ta druhá je z ledna 2013 a fotili jsme ji u vánočního stromečku na Harfě.

Jaká je pointa? Není třeba držet drastickou dietu, aby se člověk cítil dobře a zhubnul vysněná kila, je však důležité, připravovat si pokrmy vyváženě a s láskou ke svému tělu.