- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Plněné papriky v rajské lázni

Neměla jsem ráda školní jídelnu, ale dvě jídla, která v jídelně vařili, jsem prostě milovala! Jedním z nich byla rajská omáčka s knedlíkem (tuhé vařené maso jsem ochotně darovala svým věčně nenasytným spolužákům) a buchtičky s vanilkovým krémem. Rajskou omáčku ctím i nadále, jen ji nezahušťuji jako klasickou omáčku jíškou ani smetanou, ale vařím ji tak dlouho, až dostatečně zhoustne. K této omáčce se ideálně hodí předem upečené plněné papriky a v podstatě jakákoli příloha, nejen houskový knedlík. Dá se jíst s rýží, těstovinami, případně
i s vařenými bramborami. Každá z vyjmenovaných příloh tento pokrm zajímavě chuťově doplní. Důležité je, vmíchat upečené plněné papriky do připravené rajské lázně a nechat je v ní vychladnout a takzvaně uležet v lednici do druhého dne. Teprve pak, po následném ohřátí, má totiž tento pokrm tu božsky rajskou chuť.

Potřebné suroviny pro rajskou lázeň:

Postup přípravy rajské lázně:

Pyré doplníme vodou a kořením a za častého míchání uvedeme k varu. Vaříme na mírném ohni, až se část vody odpaří a rajská lázeň dostatečně zhoustne.

Potřebné suroviny pro přípravu plněných paprik:

Postup přípravy plněných paprik:

Nejdříve krátce povaříme očištěné papriky ve vroucí vodě, aby trochu změkly, a mezi tím připravíme si nádivku. V misce důkladně promícháme a spojíme rýži s mletým masem, vejcem, bylinkami, kořením a touto směsí plníme papriky po vychladnutí. Do pekáčku nebo zapékací mísy naskládáme plněné papriky, podlijeme olejem a skleničkou vody. Pekáček nebo mísu vložíme do vyhřáté trouby na 220 stupňů Celsia a pečeme za občasného polévání tak dlouho, až dostanou papriky zlatavou barvu, poté je otočíme a pokračujeme v pečení s tím, že teplotu snížíme na 200 stupňů Celsia. Upečené papriky vložíme do připravené rajské lázně, z které jsme ovšem nejdříve odstranili kousky koření. Zbývající šťávu z upečených paprik scedíme a přidáme do hrnce společně s paprikami, promícháme a pokrm necháme vychladnout. Poté jej uložíme do lednice do druhého dne. Připravíme si zvolenou přílohu, papriky v rajské lázni dostatečně ohřejeme a můžeme podávat.

Vychutnejte si ráj na zemi připravený s láskou,

vaše Svatava