- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Pikantní bulgur

Bulgur, v Indii známý také pod názvem „Dalia“, je původem z Turecka. A cože to vlastně je? Jedná se předvařenou nalámanou celozrnnou pšenici, která se vypere, usuší a následně drtí na menší kousky. Příprava samotného bulguru je poměrně jednoduchá. Základem je tuto obilovinu před samotným vařením důkladně, nejlépe třikrát, propláchnout vodou. Bulgur je dobrým zdrojem vlákniny, bílkovin, železa a vitamínu B-6. Například 1 šálek vařeného bulguru má 1,75 miligramů železa, což je přibližně 10 % doporučené denní dávky pro ženy. Doporučuji proto ženám, aby bulgur zařadily do svého jídelníčku. Konzumací této obiloviny můžeme také snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Proč jej tedy nevyzkoušet? Třeba jako náhradu rýže. Přikládám jeden recept pro milovníky pikantní a přitom zdravé kuchyně.

Potřebné suroviny pro 4 osoby:

Postup přípravy bulguru:

Důkladně propláchnutý bulgur zalijeme stejným množstvím (může být i kapku více) lehce osolíme a vaříme přibližně 15 minut. Poté jej odstavíme a necháme dojít pod pokličkou 5 až 10 minut.

Postup přípravy zeleninové směsi:

Na olivovém oleji orestujeme nakrájenou cibuli a cibulky, přidáme na kousky nakrájená rajčata a špenát, přidáme cukr, promícháme, podlijeme vodou, osolíme, nakládaný pepř, pasírovaný česnek, okořeníme římským kmínem, mletým zázvorem a dusíme za občasného míchání tak dlouho, až se nám voda odpaří. Nyní už jen smícháme zeleninovou směs s bulgurem a můžeme ještě nechat chvíli pod pokličkou, aby se nám všechny chutě krásně propojily. Takto upravený bulgur podáváme teplý, ale můžeme jej konzumovat i studený a vychlazený v lednici.

Užívejte si letní dny a vařte s láskou,

vaše Svatava