- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Petrželové pyré

Ještě jedenáct dní a máme tady podzim! Miluji tohle roční období. Zbarvené koruny stromů, ranní mlhy, plískanice a vlhko, které doslova proniká kůží… Blíží se polévkové období a čas vhodný pro očistu těla i duše. Co takhle malá příprava v podobě petrželového pyré? Kořen petržele obsahuje pořádnou dávku flavonoidů, karotenu, vitaminu C, ale taky důležité minerály, jako jsou železo, draslík, vápník, fosfor, sodík a hořčík. Petržel je skvělým přírodním diuretikem. Čistí ledviny, odhleňuje, zlepšuje trávení, rozjasňuje pleť a skvěle chutná! Doplníte li chuť petržele chutí koriandrové nati, budete příjemně překvapeni, navíc ještě znásobíte její detoxikační účinky. Příprava petrželového pyré není nijak náročná a zvládnete jí během půl hodiny.

Potřebné suroviny pro 3 porce:

Postup přípravy:

Nejdříve očistíme petržel a nakrájíme ji na kolečka. Oloupanou cibuli nakrájíme nadrobno a v hrnci ji na lžíci oleje krátce osmahneme. Přidáme petržel a než ji zalijeme vodou, krátce ji s cibulí orestujeme. Petržel uvaříme doměkka na mírnějším ohni, přibližně 25 minut, poté ji důkladně rozmixujeme, přidáme několik nakrájených lístků koriandru (pokud nemáte k dispozici koriandr, můžete jej nahradit natí petržele) a zlehka osolíme. Fajnšmekři mohou pyré ještě zjemnit 2 lžícemi sojové smetany. Odstavíme se sporáku a pod pokličkou necháme chvíli vychladnout. Petrželová chuť více vynikne, pokud není pyré úplně vroucí.

Pokud si uděláte, stejně jako já, odlehčovací petrželový den, uvedené suroviny vám zajistí dostatečné množství pyré na celý den. Pokud ovšem pyré připravíte jako polévku na oběd pro tři osoby, zjemněte ho sojovou smetanou.

Dobrou chuť a klidný víkend

vaše Svatava