- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Nakládaný hermelín na rajčatovém lůžku

Občas mám ráda pikantní jídla. Česnek, cibule a stejně tak chilli papričky mají v mé kuchyni své vyhrazené místo a jsou vždy po ruce. Minulý týden jsem po delší době dostala chuť na něco opravdu hodně pikantního. Byla jsem v supermarketu, procházela jsem právě mezi regály se sýry a zahlédla jsem naskládané krabičky hermelínů. No jasně, nakládaný hermelín je skvělé jídlo pro letní podvečer s přáteli! Musí se sice připravit s předstihem, tři dny jsou ideální, ale s čerstvou zeleninou je i v horkém dni opravdu lahodný.  Je spousta zajímavých receptů a tipů, jak naložit hermelín. Jako kořenící ingredience můžeme použít cibuli, česnek, beraní rohy, papriku, chilli, nové koření, bobkový list, tymián, taky rozmarýn… Každý máme svůj oblíbený recept. Taky jeden takový mám. Je až překvapivé, jak je chutný na to, jak je jednoduchý. Můžete vyzkoušet, ale dětem a lidem s alergií na mléčné výrobky tento nakládaný hermelín rozhodně nepodávejte!

Potřebné suroviny pro 5 osob:

K samotné přípravě nakládaných hermelínů budeme také potřebovat 1 litrovou zavařovací láhev se šroubovacím víkem a také lednici, do které tuto sklenici s naloženými hermelíny na tři dny uložíme. Nepotřebujete ani špetku soli, protože hermelín je sám o sobě dostatečně slaný.

Postup přípravy:

Kolečka hermelínů podélně rozkrojíme, stejně tak chilli papričky. Střídavě pak do sklenice ukládáme půlkolečko hermelínu a rozkrojené chilli papričky. Na závěr zalijeme olejem, tak aby i vrchní vrstva s chilli papričkou zůstala pod hladinou. Uložíme do lednice. Každý den, po tři dny, pak sklenici otočíme dnem vzhůru a zpět, aby se nám jednotlivé chuti chilli papriček vzájemně promíchaly a dodaly hermelínům tu správnou chilli energii. Za tři dny už jsou hermelíny připraveny ke konzumaci, ovšem uchovávat je v lednici můžete i pět dnů.

Při podávání je dobré spojit pikantní chuť sýru a chilli papriček se sladkokyselou. Tu právě poskytují čerstvá zralá rajčata, ale svůj úkol splní i jakýkoli čerstvý zeleninový salát se sladkokyselou zálivkou. Jako příloha nejlépe poslouží čerstvý chléb.

Načerpejte sluneční energii, ať máte na zimu dostatečné zásoby, užívejte léto a vařte s láskou,

Svatava