- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Mikulášský salát z kuskusu

Nevím jak vy, ale já se jako dítě celý rok těšila na Mikuláše. Dokonce snad víc než na Ježíška. Vzhledem k tomu, že jsem byla z pohledu mých rodičů docela „hodné dítě“ (tedy samozřejmě pouze do puberty), neměla jsem z čerta obavy. Obzvlášť, když jsem zjistila, že má na nohách stejné tenisky jako kluk od sousedů. Mikuláš s andělem mi vždy nadělili tašku plnou ovoce a figurku čerta, upečenou z vánočkového těsta. Samozřejmě nechyběl ani pytlík buráků a adventní kalendář.

Můj syn měl z čerta vždy velký respekt až do té doby, kdy zjistil, že čert, který předával s andělem a Mikulášem v divadélku pro děti dárečky, je jeho vlastní máma. Utíkal do šatny, aby mi s nadšením oznámil, že přeci jen dostal dárek a že ho čert plácl koštětem. Vstoupil právě ve chvíli, kdy jsem si sundala čertovskou paruku a odličovala si obličej. Nikdy nezapomenu na jeho překvapený obličej.

Pokud se chcete na dnešní večer trochu mikulášsky naladit, připravte si poměrně rychlý a vydatný salát z kuskusu, čočky a sušených švestek.

Potřebné suroviny pro 3 osoby:

Postup přípravy:

Nejdříve na lžíci přepuštěného másla osmahneme cibuli dozlatova, přidáme červenou neloupanou čočku, třtinový cukr a ještě krátce společně orestujeme. Poté vlijeme šťávu z půlky citronu, osolíme a lehce opepříme, zalijeme vodou a čočku podusíme do měkka za občasného míchání. Když už je čočka téměř měkká přidáme nakrájené sušené švestky a necháme čočku dojít. Kuskus dáme do mísy a zalijeme 2 hrnečky vroucí zlehounka osolené vody. Přiklopíme pokličkou a necháme bobtnat 5 minut. Poté jej načechráme vidličkou a důkladně promícháme s čočkou připravenou na sladkokyselo. Dáme vychladit a chutná, téměř sváteční, večeře je připravena.

Prožijte pohodový den, mikulášský večer plný skvělých zážitků a vařte s láskou,

vaše Svatava