- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Kuřecí prsíčka s ananasem

Ananas je velmi chutné tropické ovoce, které je nejlepší v čerstvé podobě. Obsahuje totiž kromě biotinu také vitamín E, B12, široké spektrum minerálních látek a stopových prvků. V ananasu nalezneme také blahodárný enzym bromelin, který si při trávení velmi dobře poradí s bílkovinami. Ananas nejen zlepšuje trávení, ale také působí protizánětlivě, odvádí z těla toxiny, odvodňuje a snižuje krevní tlak. Je třeba však mít na paměti, že i když zcela zřídka, může u někoho vyvolat alergickou reakci a pro jistotu by se mu měli vyhýbat i lidé s žaludečními problémy. Dnešní pokrm je chuťově pestrý a přitom vyvážený. Ananas v tomto případě použijeme čerstvý, protože vařením lehce ubereme sílu bromelinu i vitamínům. Pokud bychom použili kompotovaný ananas, který už ztratil velkou část zdraví prospěšných látek, jen bychom samotný pokrm ochutili a k tomu by nám úplně stačil ananasový rosol.

Potřebné suroviny:

Jako přílohu použijeme rýži Basmati, kterou vaříme ve vodě spolu s pěti celými hřebíčky (samozřejmě mám na mysli koření). Potřebujeme tedy i vodu.

Postup přípravy:

Nakrájená, naklepaná, lehce osolená a opepřená prsíčka zprudka osmahneme na oleji z obou stran a vložíme do připraveného pekáčku nebo zapékací mísy. Na pánvi rozpustíme máslo a v něm krátce orestujeme nakrájený ananas, který okořeníme kurkumou a muškátovým květem. Orestovanou směs spolu s máslem přidáme k masu, posypeme kokosem, zalijeme 3dl sklenicí vody (pokud máme zeleninový vývar, tím lépe), důkladně promícháme a dáme péci do vyhřáté trouby. Pokud máme klasickou elektrickou troubu a zapneme spodní ohřev, počítejme cca 30 minut při 220 st Celsia. Na závěr posypeme pokrm v pekáčku strouhaným sýrem a necháme v troubě roztéci. Příprava rýže nám zabere 20 minut s tím, že 15 minut rýži s hřebíčkem vaříme ve vodě s hladinou tak 1 až ½ cm nad vrstvou rýže a následně ji pod pokličkou necháme dojít 5 minut na vypnuté plotýnce.

Na talíři ozdobíme pokrm šťávou, která nám zůstala na dně pekáčku nebo zapékací mísy.

Pokrm připravený s láskou je vhodné také s láskou jíst…