- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Hummus

Většinou výraz humus používáme pro vyjádření něčeho špatného. Nevlídné počasí, náročný úkol, špatnou zprávu apod. Humus je také velmi úrodná část půdy, bohatá na odumřelé organické látky. Ovšem když slyším HUMMUS (vyslovuje se humus), rozzáří se mi oči a v ústech mi automaticky začínají pracovat slinné žlázy. Hummus je totiž název vynikajícího jídla z cizrny neboli římského hrachu. Cizrna je chutná luštěnina, trochu větší než klasický hrách, z kterého připravuje mnoho z nás vánoční hrachovou polévku. Chuťově, uvařená cizrna, trochu připomíná lískový oříšek. Je otázkou, zda prapůvodní cizrna pochází z Turecka nebo ze Severní Afriky, faktem ovšem je, že právě v těchto oblastech se z ní kaše, či snad pomazánka, hummus připravuje nejčastěji. Každopádně je dobře, že je cizrna k dostání i v Čechách (Moravu nevyjímaje), jak sušená, tak konzervovaná. Cizrna je luštěninou velmi bohatou na bílkoviny a také minerální látky (hlavně vápník a železo), čímž v naší stravě dobře nahradí maso. Recept na přípravu hummusu mám ověřený už pár let. Základem úspěchu je dobře uvařená a kvalitně rozmixovaná cizrna. Neslibuji, že vám bude chutnat hned na poprvé, hummusu totiž musíte přijít na chuť, ale pak už jej trvale zařadíte ke svým oblíbeným pokrmům!

Potřebné suroviny:

Jako příloha je vhodný arabský pitta chléb nebo pro zpestření lehce předehřátá tortilla. Pokud se Vám podaří v arabském obchůdku koupit domácí íránská placka, stane se konzumace hummusu tím pravým gurmánským zážitkem.

Postup přípravy:

Nejlépe přes noc namočenou cizrnu (nic se nestane, pokud to bude déle) opláchneme a v hrnci lehce osolené vody vaříme do měkka. Vaříme ji vlastně tak dlouho, až jednotlivá zrnka dostanou téměř máslovou konzistenci, když je rozemneme mezi prsty! Jestliže nemáme času nazbyt, můžeme pro přípravu humusu použít konzervovanou cizrnu, která je ve slaném nálevu k dostání téměř v každém supermarketu. V tom případě ovšem cizrnu důkladně propláchneme a už nesolíme. Uvařenou cizrnu scedíme, necháme vychladnout a důkladně rozmixujeme s Tahini pastou, citronovou šťávou, pasírovaným česnekem a trochou vody. Na závěr ještě vmícháme 1 lžíci olivového oleje, opepříme a osolíme dle chuti. Aby byla kaše výstavně hladká, před mixováním ještě cizrnu zbavím poměrné silné slupky, tím jí ovšem také uberu vlákninu. Navíc je to pracné, ale jakmile tuto vychytávku vyzkoušíte, rozhodně nebudete litovat.

Při servírování polijeme kaši zbývající polévkovou lžící olivového oleje. Pro ty, co mají rádi pálivá jídla, je vhodné doplnit hummus pálivou pastou z chilli papriček. Je to jen na vás, jakou zvolíte přílohu, jak je libo, i celozrnný chléb je dobrým kompromisem.

Dejte vědět, jak jste si s hummusem poradili!