- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Hřejivá obilno-luštěninová polévka

Sychravé počasí nám připomíná, že se příroda chystá na svůj zasloužený odpočinek. Více odpočívat bychom měli ovšem i my. Kratší den nás k tomu přímo nabádá, ovšem není vše tak, jak bychom si přáli. Většina z nás stává za tmy a za tmy se vrací domů z práce. Pokud máte pocit, že vám chybí sluneční svit a potřebujete dobít baterky, mám pro vás jeden skvělý tip na obilno-luštěninovou polévku, která vás v tyto chladné a pošmourné podzimní dny zahřeje a zároveň vám dodá potřebnou dávku energie.  Pokud ji ochutnáte, určitě budete příjemně překvapeni! Tato polévka je sice trochu náročná, co se surovin týká, ale vězte, že je všechny brzy zužitkujete i pro přípravu dalších hřejivých pokrmů.

Potřebné suroviny pro 4 osoby:

Postup přípravy:

Nejprve propláchneme a dáme společně v hrnci s vodou namočit čočku, fazole adzuki a špaldová zrna, přibližně na hodinu. Poté v hrnci se silným dnem orestujeme na přepuštěném másle cibuli, přidáme špaldové vločky, namočenou čočku, fazole adzuki, špaldová zrna, černou rýži, kurkumu, důkladně promícháme, lehce osolíme, okořeníme pepřem a chilli. Následně zalijeme tak 1 a ¼ litrem vody a vaříme na mírném ohni tak 30 minut za občasného míchání. Poté přidáme nastrouhanou mrkev, lehce okořeníme sušeným česnekem a sušeným medvědím česnekem, přidáme kostku zeleninového bujónu. Důkladně promícháme a vaříme dalších 15 až 20 minut, až jsou luštěniny i zrna špaldy dostatečně měkké. Polévku můžeme při podávání ozdobit nakrájenou natí petrželky a doplnit arabskými chlebovými plackami.

Pokud se po víkendu cítíte unaveni a bez nálady, tato polévka pro vás bude příjemným startem do nového pracovního týdne.

Vařte s láskou a prožijte poklidný týden,

Svatava