- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Guláš ze sojového masa na mexický způsob

Sojové maso jsem si oblíbila, jako náhradu masa, nejen pro jeho vysoký obsah bílkovin, vlákniny a nízký obsah tuku, ale také proto, že mi chutná. Samozřejmě všeho s mírou. Stačí mi tak dvakrát, třikrát do měsíce. Pokud sojové maso před samotnou přípravou pokrmu povaříte v masovém bujónu, téměř ho (samozřejmě pouze chuťově) od pravého hovězího masa nerozeznáte. Opět jsem i v tomto případě použila Bohatý bujón Knorr ve vaničce, protože v něm není glutamát, konzervanty ani barviva. Musím říci, že v polévce by mě asi nepřesvědčil, ale pro přípravu sojového masa mi připadá chuťově nejvhodnější. Vařit sojové maso v domácím hovězím bujónu by totiž bylo zbytečně nákladné.

Potřebné suroviny pro 4 osoby:

Postup přípravy:

Sojové kostky vsypeme do 1 l vroucí vody, po chvíli přidáme bujón a vaříme přibližně 15 minut. Následně sojové kostky scedíme, propláchneme studenou vodou a důkladně vyždímáme. Poté sojové maso nakrájíme (nejlépe krájecí kolébkou) na drobné kousky, čímž získá i masovější vzhled. Nyní si nadrobno nakrájíme cibuli, osmahneme na oleji, přidáme pasírovaný česnek, sladkou mletou červenou papriku, kurkumu a mleté čili papričky. Důkladně mícháme, aby se nám paprika nepřipálila. Po chvilce vložíme nakrájené sojové maso, krátce společně orestujeme, přidáme na kousky nakrájená loupaná rajčata i se šťávou, rajčatové pyré, kukuřici, předem uvařené fazole a vhodíme 2 bobkové listy. Vaříme přibližně půl až ¾ hodiny a pravidelně mícháme. Jakmile nám sojový guláš dostatečně zhoustne, poté co se voda vyvaří, můžeme zlehka osolit a dochutit čerstvě mletým černým pepřem. K takto připravenému guláši ani nepotřebujeme přílohu, protože díky použitým ingrediencím sytý dost. Ovšem velcí jedlíci určitě nepohrdnou basmati rýží.

Dobrou chuť a klidný den,

vaše Svatava

PS: Pokud chcete mít k dispozici vždy aktuální tipy o vaření a hubnutí, sledujte mě na https://www.facebook.com/svatava.zacharova. Stačí kliknout na tlačítko Sledovat.