- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Falafel

Falafel, smažené nebo pečené kuličky z cizrny, jsou chutným, voňavým a vydatným vegetariánským pokrmem pocházejícím z arabské kuchyně. Ideální večeře, plná proteinů, pro chladné dny. Základem je doměkka uvařená cizrna. Tu necháme přes noc nabobtnat v dostatečném množství vody, ostatně jako všechny luštěniny. Za prvé tím zkrátíme délku jejího vaření a za druhé bude lépe stravitelná. Pokud nemáte dostatek času, či trpělivosti na přípravu cizrny, můžete si v prodejně zdravé výživy koupit již hotovou sypkou směs cizrnové drti a extrudované pšeničné celozrnné mouky, která již obsahuje i potřebné koření a sůl. Tuto směs pak stačí jen rozmíchat v dostatečném množství vody a nechat v lednici před samotnou přípravou tak čtvrt hodiny ustát. Pokud se ovšem rozhodnete pro klasickou přípravu cizrnových kuliček, můžete použít níže uvedený recept.

Potřebné suroviny pro 2 osoby:

Postup přípravy:

Předem namočenou cizrnu propláchneme a uvaříme v dostatečném množství vody. Doměkka uvařenou cizrnu pak scedíme a necháme vychladnout. Po vychladnutí cizrnu rozmixujeme společně s cibulí, česnekem, kmínem, mletým koriandrem, petrželkou, kurkumou a zázvorem na hladkou kaši. Množství jednotlivého koření nechám na chuti každého z vás. Každopádně kurkumy stačí ½ lžičky, zázvoru špetka, římského kmínu a koriandru tak na špičku nože (opatrně hlavně s římským kmínem, je velmi aromatický). Směs zlehka osolíme, opepříme, přidáme syrové vajíčko, důkladně promícháme a necháme v lednici tak půl hodiny odpočinout. Ze směsi vytváříme kuličky velikosti vlašského ořechu, které pak osmahneme na pánvi s olejem do zlatova. Můžeme je také opéci v troubě na plechu, který vymažeme řepkový olejem. Falafel můžeme podávat s teplým arabským chlebem a jogurtovým dipem. Chutnou obměnou je pak salát z kuskusu tzv. tabouleh a Sojanéza.

Jak si připravit salát tabouleh?

Potřebné suroviny:

Postup přípravy:

Vychlazený kuskus doplníme o všechny potřebné ingredience a dáte vychladit do lednice. Můžeme přidat i šťávu z citronu, ale to už nechám na vaší fantazii.

Zbývá už jen popřát vám dobrou chuť,

vaše Svatava