- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Dušená mrkev

Málokdo asi ví, že mrkev, oblíbená kořenová zelenina z české kuchyně, pochází původně z jižní Asie.V 17. století si vyšlechtěná oranžová odrůda mrkve začala podmaňovat i chuťové buňky Evropanů a tak se dostala i na náš stůl. Mrkev je kvalitním zdrojem vitaminů, minerálů a také vlákniny. Její sladkou chuť lze dobře kombinovat s celerem, petrželí a cibulí. Mrkev můžeme jíst syrovou v podobě salátu nebo šťávy, tepelně upravená nám pak lahodně doplní chuť polévek, omáček nebo masa. Například svíčkovou omáčku bez mrkve si vůbec neumím představit. Jedním z oblíbených jídel mého dětství byla právě dušená mrkev. Dušená mrkev je součástí mého jídelníčku i dnes, jen recept jsem lehce pozměnila a chuť mrkve doplnila aromatickou kořenovou petrželí. Pro inspiraci přikládám recept.

Potřebné ingredience pro 2 osoby:

Postup přípravy:

Nejprve si nastrouháme nahrubo mrkev a petržel, cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. Na přepuštěném másle necháme cibuli zesklovatět, zasypeme kurkumou a zázvorem, přidáme mrkev a petržel a společně chvíli orestujeme, než podlijeme vodou. Lehce osolíme, opepříme a za občasného míchání dusíme přibližně 10 minut. Poté rozmícháme v ½ dl vody pohankovou mouku a touto směsí (záklechtkou) zahustíme dušenou zeleninu. Podusíme na mírném ohni za pečlivého občasného zamíchání ještě dalších 10 minut. Můžeme ještě zlehounka osolit či okořenit pepřem. Vhodnou přílohou jsou brambory uvařené ve slupce.

Proč vám nabízím toto zeleninové jídlo právě dnes, kdy máme druhou adventní neděli? Advent je přeci postní období. Čas rozjímání a příprav na Štědrý den. Navíc dnes máme bronzovou adventní neděli a k té se oranžová barva mrkve skvěle hodí!

Příjemnou adventní neděli a dobrou chuť,

vaše Svatava