- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Cibulová polévka

Na podzim se začínají ozývat všechny bolístky, které jsme v létě, dostatečně nabití sluneční energií, házeli za hlavu. Ozývají se přetížené ledviny, játra, žaludek a žlučník, kterým jsme nevěnovali dostatečnou pozornost, ale taky klouby a všechny staré jizvy (nejen ty fyzické). Jak zvládnou tohle období depresí a únavy bez újmy? Jednoduše. Zastavte se a přemýšlejte! Udělejte si čas na sebe a poslouchejte své myšlenky. Právě podzim je ta nejvhodnější doba, kdy si lze bezbolestně pročistit organismus a nastartovat jeho přirozený obranný mechanismus. Posílíte nejen svou imunitu, ale také intuici.

Pokud nevíte jak na to, vezměte si k ruce tužku a papír a sepište si seznam všech problémů, které vás trápí, a napište si k tomu, jak si myslíte, že by se jednotlivý problém dal odstranit. Pokud se jedná o nějakou fyzickou bolest nebo psychický problém, ten vám pomůže odstranit detoxikace a změna jídelníčku. Pokud se problém týká vaší práce, financí nebo rodiny, tak na ten je detoxikace krátká, ale možná vás posune díky posílené intuici blíže k jeho vyřešení. Jsou samozřejmě různé formy detoxikace a je spousta knih, které vám mohou být dobrým pomocníkem. Nicméně nemusíte si projít ničím drastickým. Berte podzim jako ideální období pro konzumaci zdravých sytých polévek. Zkuste na týden zařadit polévku na oběd jako hlavní chod a budete se cítit líp!

Vhodné jsou zeleninové polévky všeho druhu, ovšem bez jíšky z pšeničné mouky. Co takhle pohankovou mouku? Nejen, že se dobře do polévky zavaří, ale dodá ji příjemně nasládlou chuť této obiloviny. Navíc pohanku bychom měli pravidelně zařadit do našeho jídelníčku v podzimním období, protože je nejen chutná, ale také velmi zdravá a dokáže pročistit všechny důležité orgány v těle, které s trávením a příjmem živin jakkoli souvisí.  U mě se pro podzimní očistu nejvíce osvědčila cibulová polévka, kterou lze připravit na různé způsoby! Záleží, jaké použijete koření. Nejraději mám cibulačku, které říkám „Detox“.

Potřebné suroviny:

Postup přípravy:

Oloupeme a nakrájíme na kolečka 1 kilogram žluté cibule. To je základ. Nemám žádný recept, jak cibuli nakrájet a přitom neskropit tvář slzami. Ale je to skvělá příležitost jak si báječně zaplakat, aniž by vás něco tížilo na duši. Jsou to vlastně takové slzy radosti! Dno hrnce lehce pokropíme olivovým olejem a na již rozpálený olej nasypeme nakrájenou cibuli. Jakmile cibule lehce zesklovatí, polijeme ji třemi lžícemi kvalitního červeného vína a necháme jej cibulí prostoupit, ať jí příjemně provoní. Mícháme a mícháme až je krásně skleněnková. A teď je ta správná chvíle na to, přidat kurkumu a zázvor. Ještě dobře promícháme, lehce prohřejeme a zalijeme litrem vody. Přidáme bobkový list, 5 kuliček nového koření, čerstvě pomletý pepř a vaříme a vaříme… Když už je cibule dostatečně rozvařená, dle chuti osolíme. Říkám dle chuti, protože každý má chuťové pohárky někde jinde a já opravdu solí docela šetřím. Jakmile se sůl v polévce dostatečně rozloží, polévku odstavíme. Vybereme z ní bobkový list a kuličky nového koření (Lovu zdar!). Část cibulové polévky důkladně rozmixujeme ponorným mixerem a tím vlastně polévku i zahustíme. Při servírování vložíme do polévky lžíci Sojanézy nebo zakysané smetany.  K polévce se dobře hodí topinky z tmavého žitného chleba, ale klidně se bez nich obejdete.

Dobrou chuť a příjemný podvečer,

vaše Svatava

PS: Pokud chcete mít k dispozici vždy aktuální tipy o vaření a hubnutí, sledujte mě na https://www.facebook.com/svatava.zacharova. Stačí kliknout na tlačítko Sledovat.