- Svatava Zacharová - https://svatavazacharova.com -

Bramborové halušky s brynzou a se slaninou

O víkendu jsem byla po delší době na farmářských trzích a kromě čerstvého libečku, petrželky a koriandru jsem koupila také čerstvou brynzu. Bramborové halušky s brynzou a se slaninou jsou velmi syté, ale taky velmi dobré. Jedná se sice o zahřívací pokrm, ale letošní vrtkavé léto našim chuťovým pohárkům docela nahrává, tak proč se trochu neohřát? Speciální cedník na halušky možná doma nemáte, ale stačí nůž a navlhčené prkénko. Halušky z něj krásně kloužou do hrnce s vroucí vodou. Mňam. Taky už se vám sbíhají sliny?

Potřebné suroviny:

Postup přípravy:

Nejprve, a to je nejpracnější úkol, nastrouháme oloupané a opláchnuté brambory na jemném struhadle. Do mísy, kromě nastrouhaných brambor, dáme prosetou hladkou mouku, trošku soli a dle potřeby přiléváme vodu. Vytvoříme husté těsto, které necháme před samotnou přípravou halušek chvíli odpočinout. Do hrnce s vroucí osolenou vodou postupně z prkénka posouváme nožem tenké podlouhlé halušky. Halušky necháme přejít varem, a jakmile nám vyplavou na povrch, můžeme je postupně vyndávat. Pokud máte dostatečně velký hrnec, můžeme je scedit všechny najednou. Jen opatrně abychom je nerozvařili. Halušky pak propláchneme studenou vodou a necháme je okapat. Slaninu nakrájíme na kousky a na velké pánvi hezky osmahneme do křupava. Kostičky slaniny vyjmeme a na zbývajícím sádle důkladně prohřejeme halušky za stálého míchání. Horké halušky vložíme do mísy, přidáme rozdrobenou brynzu a velmi důkladně směs promícháme.

Halušky podáváme na talíři posypané slaninovými škvarky. Zpestřením je také osmažená jarní cibulka. Pokud zrovna nemáte doma brynzu, nevadí. Dobrým řešením je i kozí sýr, sýr Lučina nebo zakysaná smetana. Nejsou sice tak pikantní, ale jsou méně kalorické.

Zdravím vaše mlsné jazýčky,

Svatava